Zemlja leži v območju Zlatolaske, pripovedujejo avtorji Portala v vesolje. V tem območju je temperatura ravno pravšnja, da lahko obstaja tekoča voda. Ni premrzlo, da bi voda zmrzovala, in ne prevroče, da bi izparevala. Ravno prav za življenje.

Pospešeno segrevanje ozračja, prekomerno siromašenje zalog naravnih virov in njihovo zastrupljanje z onesnaževanjem ogrožajo to življenje.

Plastika pri tem prevzema vse vidnejšo vlogo. Njeni učinki niso omejeni le na zastrupljanje in ogrožanje morskega življa in ptic, temveč mikroplastika v pitni vodi in hrani (ribah) preti tudi človeku, saj lahko zmoti njegov hormonski razvoj in povzroča bolezni. Zato je v središču letošnjega dneva Zemlje.

Argentino bi lahko pokrili z devetimi milijardami ton plastike, ki jo je doslej proizvedlo človeštvo. Iz tega je nastalo 6,9 milijarde ton plastičnih odpadkov.

9 % teh odpadkov je bilo recikliranih. Svet ni sposoben ustrezno poskrbeti za vse večje kupe plastike, katere proizvodnja se bo v naslednjih 25 letih predvidoma potrojila.

»Plastika je povsod. Vidimo jo plavati v rekah, oceanih in lagunah, onesnažuje naše pokrajine in ogroža naše zdravje in prihodnost naših otrok. Vsi smo prispevali k temu problemu – večinoma nevede – in vsi moramo prispevati k zmanjšanju in nazadnje tudi končanju onesnaževanja okolja s plastiko,« pravi Valeria Merino, podpredsednica akcije Svetovni dan Zemlje.