Oblasti so razglasile izključno območje 800 metrov okoli gradbišča, na katerem so naleteli na poltonsko britansko bombo. Na tem območju so glavna železniška postaja, preko katere dnevno potuje 300.000 potnikov, vojaška bolnišnica, ministrstvo za gospodarstvo, umetniška galerija, muzej in tudi del novega sedeža nemške obveščevalne službe BND, poročajo tuje tiskovne agencije.

Strokovnjaki so uspešno odstranili bombo. "Majhen pok. Detonator je odneslo v nadzorovani eksploziji," je na Twitterju zapisala berlinska policija.

Več tisoč prebivalcev in uslužbencev je moralo zaprto območje zapustiti do 9. ure. Policisti so šli od hiše do hiše in preverili, ali je območje res povsem izpraznjeno, preden so se bombni strokovnjaki lotili dela.

Za evakuirance so v tem času pripravili začasna zatočišča. Domov in v pisarne so se lahko vrnili ob 13.30, ko je policija znova odprla območje.

Urad nemške kanclerke Angele Merkel in nemški parlament ležita nekaj sto metrov južno od območja, ki so ga začasno zaprli, zato sta več čas normalno delovala. Na gospodarskem ministrstvu so uslužbencem naročili, naj delajo v drugih pisarnah ali od doma ali pa naj vzamejo prosti dan.

V Nemčiji več kot 70 let po koncu druge svetovne vojne še vedno pogosto najdejo neeksplodirane bombe iz časa zavezniških napadov na nemška mesta. Domnevajo, da je v trimilijonskem Berlinu še vedno zakopanih okoli 3000 neeksplodiranih bomb.