Danes sta poslansko skupino SMC zapustila kar dva poslanca: Branko Zorman in Bojan Krajnc. Oba sta tudi izstopila iz stranke. Prvi je kot razlog za svojo odločitev navedel dogajanje pri sprejemanju zakona o igrah na srečo. Zakon, katerega predlagatelj je bil, je bil namreč na današnjem ponovljenem glasovanju po vetu državnega sveta zavrnjen; zanj je glasovalo le malo poslancev SMC.

Zorman s prstom kaže na premierja Mira Cerarja. »Razlog za moj izstop je torkov nastop predsednika vlade pred poslansko skupino SMC. Poslancem je ukazal, naj zakona o igrah na srečo ne podprejo. Med vrsticami je celo zagrozil, da za tiste, ki bodo to storili, najverjetneje ne bo prostora na kandidatni listi,« nam je dejal Zorman. In dodal, da so si zaradi preračunljivosti nekateri poslanci SMC, ki so ob prvem glasovanju zakon podprli, tokrat premislili. »Zakon je padel zaradi poslancev SMC.« Zorman je še poudaril, da je SMC pred štirimi leti kot enega svojih ključnih ciljev izpostavila prizadevanja proti sistemski korupciji, s svojim današnjim ravnanjem pa so nekateri poslanci največje vladne stranke podprli prav sistemsko korupcijo pri financiranju športa.

Po Zormanu še Krajnc

V krogih blizu premierja Cerarja trdijo drugače. Po njihovih navedbah je glavni razlog za Zormanov izstop odločitev organov stranke, da ga ne uvrstijo na kandidatno listo za državnozborske volitve. To si je po njihovih navedbah »prislužil« tako s pritiski, ki jih je izvajal pri zakonu o igrah na srečo, kot z javnimi nastopi proti ministrom SMC in stranki. Zorman nasprotno trdi, da je izstopno izjavo poslal, preden ga je generalni sekretar stranke obvestil o umiku s kandidatne liste.

Takoj po Zormanovem izstopu se je za tak korak odločil tudi poslanec Bojan Krajnc. »Povod je zahrbtna manipulacija izvršnega odbora stranke SMC z mojo kandidaturo za letošnje parlamentarne volitve, pravi vzroki pa so demokratični deficit v stranki, dezorganizacija delovanja stranke na vseh ravneh ter njeno slabo in netransparentno finančno poslovanje,« je sporočil. Iz izstopne izjave dosedanjega predsednika mariborskega odbora SMC je razvidno, da sta se z generalnim sekretarjem stranke Jožetom Artnakom dogovorila, da bo Krajnc kandidiral v mariborskem volilnem okraju, kjer je nastopil že na volitvah pred štirimi leti in kjer si je želel kandidirati. Vendar je izvršni odbor stranke v ožji sestavi to odločitev spremenil in v ta volilni okraj postavil »bivšega nogometaša iz Ljubljane Gregorja Židana«, ki je sicer nekoč igral tudi za mariborski nogometni klub. Krajnca pa so potiskali iz enega volilnega okraja v v drugega.

Kustec-Lipicerjeva se je odločila

Na kandidatni listi SMC za letošnje parlamentarne volitve prav tako ne bo vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer. Dosedanja podpredsednica stranke se namreč umika iz (parlamentarne) politike. Za dobre poznavalce razmer v SMC njena odločitev vendarle ni presenečenje. Kustec-Lipicerjeva je namreč v zadnjem času večkrat omenila, da se želi bolj posvetiti družini in akademski karieri. Tako se je po besedah naših virov njeno ime pojavljalo na kandidatni listi, se z nje umikalo… Še pred dvema dnevoma je bila evidentirana kot kandidatka v volilnem okraju Ljubljana Šiška, nato pa je danes premierju sporočila dokončno odločitev o umiku iz parlamentarne politike.

Na kandidatni listi SMC, ki jo je svet stranke potrdil danes in jo bo Cerar predstavil jutri, je sicer 87 imen. Med njimi sta tudi dva ministra. Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič bo kandidiral v Grosupljem, gospodarski minister Zdravko Počivalšek pa v Podčetrtku. Svet SMC je danes imenoval tudi podpredsednika stranke. Na tem mestu še naprej ostaja predsednik parlamenta Milan Brglez, nova podpredsednica stranke pa je postala generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič.