V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (VIR) so na tiskovni konferenci opozorili na »neprimerne pritiske« odvetniške pisarne Pirc Musar na sindikalno delovanje pri zastopanju pravic čistilk v Šolskem centru Velenje (ŠCV). Odvetniška pisarna Nataše Pirc Musar je sindikatu VIR poslala »poziv za prenehanje posegov v ugled pravne osebe«, v katerem od njih zahteva, da prenehajo »nepopolno, neresnično, izkrivljeno in zavajajoče« predstavljati »nevzdržne razmere in delovne pogoje«, v katerih naj bi delale čistilke, zaposlene pri trzinskem podjetju Aktiva čiščenje, ki kot najeto podjetje opravlja čiščenje v ŠC Velenje. V odvetniški pisarni opozarjajo, da »neresnične navedbe«, med drugim o zadnjih odpovedih pogodb o zaposlitvi, ki naj bi bile posledica sindikalnega delovanja, posegajo v pravice in pravne interese ter čast in dobro ime Aktive čiščenje.

»Nedopusten pritisk«

Sekretarka sindikata VIR Ana Jakopič očitke zavrača in pravi, da gre za nedopusten pritisk na sindikalno delovanje ter poskus onemogočanja in ustrahovanja sindikata. Ponovila je, da so jih na slabe razmere opozorile čistilke, ki so zaradi pomanjkanja kadra na terenu, pritiskov in previsokih norm imele vse več zdravstvenih težav. Po njihovih ugotovitvah naj bi na dobrih 24.000 kvadratnih metrov površin za polni delovni čas delalo le od sedem do največ deset delavk na dan (v Aktivi čiščenje pravijo, da je bilo na lokaciji »prisotnih« od 15 do 23 ljudi na dan), medtem ko bi po normativih na področju srednjega šolstva po oceni sindikata potrebovali okoli 20 polno zaposlenih delavk.

Na podlagi pogodbe, ki jo je imel ŠCV sklenjeno z Aktivo čiščenje (temu je za storitve plačeval 31.172 evrov na mesec), in navedb delavk o njihovem številu je sindikat izračunal, da je šolski center za vsako čistilko Aktivi čiščenje namenil več kot 3000 evrov na mesec. Ta denar seveda ni pristal v žepih čistilk, ki so prejemale minimalno plačo, ampak na računih Aktive čiščenje.

Prijava protikorupcijski komisiji

»Potem ko smo dolgo neuspešno poskušali zadeve urediti po mirni poti, smo lani od direktorja šolskega centra zahtevali, da preuči možnost neposredne zaposlitve čistilk po poteku štiriletne pogodbe, ki je bila sklenjena do 1. aprila letos. Vendar pa o tem ni hotel niti slišati,« je povedala Jakopičeva. Namesto tega je ŠCV sklenil novo pogodbo v vrednosti 32.000 evrov na mesec z invalidskim podjetjem Aktiva TS, ki pa je po oceni sindikata zelo sporna. Prepričani so namreč, da je bil javni razpis, v katerem je bil postavljen pogoj, da se lahko nanj prijavi le invalidsko podjetje, prirejen. Ob tem pa naj bi zamenjava izvajalca Aktivi omogočila, da se je znebila treh sindikalno organiziranih delavk.

V sindikatu napovedujejo, da bodo šolski center v prihodnjih dneh prijavili komisiji za preprečevanje korupcije z naznanili sumov kaznivih dejanj. Ker menijo, da zunanje izvajanje (outsourcing) ni cenejše od neposrednih zaposlitev, pač pa slabše za zdravje in zato dražje za javne blagajne, nameravajo v ZSSS skupaj z drugimi centralami sprožiti širšo akcijo za njegovo odpravo.

Na FDV zaposlitve niso zvišale stroškov čiščenja

Direktor ŠCV Janko Pogorelčnik je, kot smo že poročali, na očitke sindikata odgovoril, da so javno naročilo namenili invalidskemu podjetju zato, da bi dosegli pogoj o treh odstotkih delavcev invalidov. Ob tem pa je zagotovil, da šolski center čiščenja z neposredno zaposlenimi delavci zaradi zakonsko zahtevane cene dela, materiala, organizacije dela in tehnične opreme ne bi mogel opraviti ceneje.

Da se vendarle da, kažejo izkušnje fakultete za družbene vede (FDV), na kateri so pred dvema letoma zaposlili čistilke, ki so prej delale za zunanja izvajalca Manicom in Beki plus. Cena čiščenja se kljub zaposlitvi vseh čistilk ni povišala. Čeprav so morali nekoliko zmanjšati njegovo frekventnost, pa čiščenje ostaja v priporočenih okvirih, pojasnjujejo na FDV. Kot opozarjajo, pa se njihove ureditve zaradi različnih okoliščin vendarle ne da neposredno preslikati na druge institucije.