Gašperju Pavliču na ljubljanskem sodišču sodijo zaradi poskusa uboja. Gre za znano zadevo, Pavlič naj bi močno pijan zabodel taksista, ki je komajda preživel. Soobtoženi Jaka Flis naj bi mu pomagal zbežati. Fanta sta taksista napadla pred tremi leti, sojenje se je začelo julija 2016. Flis se brani s prostosti, Pavlič je v priporu na Povšetovi.

Od tam do sodišča na Tavčarjevi je kake tri kilometre in manj kot deset minut vožnje. A Pavliča včeraj na sodišče ni bilo. Razlog je zdaj žal že povsem običajen in celo vsakdanji. Zaradi kadrovske stiske ga pazniki niso mogli pripeljati na sodišče. V sodni dvorani je na obtoženega čakalo pet članov senata, dva odvetnika, tožilka, zapisnikarica in soobtoženi Flis. Da bo zadeva še bolj zapletena, se jutri iztečejo trije meseci od zadnje obravnave, ko bi se sodni proces moral začeti povsem znova. Sodnica Polona Herman je sprejela salomonsko rešitev. Kljub ostremu nasprotovanju odvetnika Bernarda Zupanca je obravnavo začela v odsotnosti obtoženega. Njegov neprihod pa je komentirala: »To se dogaja. Kar pogosto!« Natančneje, lani so morali pazniki odpovedati 271 spremstev pripornikov in zapornikov. Nekaj k zdravniku, največ na sodišča. Sodnica je nato prebrala kazensko evidenco obtoženih, ki je – prazna! Izvedenca psihiatrične stroke, ki bi moral pričati, pa je o tem, da Pavliča ne bo, obvestila že včeraj. In to je bilo vse. Naslednja obravnava bo 11. maja. Konec maja bo Pavlič že tako dolgo v priporu, da ga bodo, če do takrat ne bo izrečena sodba, morali spustiti na prostost.

Manjka najmanj 20 paznikov

To je povsem konkretna posledica kadrovske stiske v upravi za izvrševanje kazenskih sankcij, ki je prav včeraj predstavila letno poročilo. Lani je bilo v povprečju dva odstotka manj zaprtih kot leto prej, in sicer 1348 oseb. Dobra tretjina naših zapornikov kazen prestane v celoti, preostali so izpuščeni predčasno. Slabih 60 jih prestaja vikend zapor. Za zapornike skrbi 861 zaposlenih, od tega je 547 paznikov. In teh je premalo. Kakih 20 zaposlitev je v teku, zaposlitveni načrt sicer predvideva 900 zaposlenih. Tudi prevzem varovanja sodne palače na Tavčarjevi je prinesel kadrovske težave. Najhujše so prav v priporu na Povšetovi.

»Res je, kadrovski problem je velik. Trend na področju odpovedi spremstev se nadaljuje in letos ga ne bomo rešili. Bolje bo, ko bomo zaposlili 20 novih paznikov, velike upe polagamo na sistem probacije. Polovica naših zapornikov je obsojenih na manj kot dve leti in so kandidati za alternativne oblike prestajanja kazni. To bi nas razbremenilo kadrovsko in prostorsko,« je ocenil direktor zaporov Jože Podržaj in predstavil še eno konkretno zamisel za reševanje težav v pravosodju. »Sodišča bi lahko več svojih aktivnosti opravila v priporu oziroma zaporu. Po domače – lahko bi sodišče prišlo k nam in ne mi na sodišče.« Torej, če ne more Mohamed h gori, naj gre gora k Mohamedu. »Žal moramo premakniti precej gora,« se je na to pripombo odzval Podržaj. V isti sapi je zavrnil namige in govorice, da so odpovedi privodov pripornikov na sodišče neformalni pritisk, če ne celo tiha stavka paznikov. »Ne. To trdim z gotovostjo. Mi smo stalno nadzorovani in se tudi zares trudimo po najboljših močeh,« je dejal Podržaj.