Ne gasilci ne policisti podobnega dogodka ne pomnijo. Potem ko je vozilo na nujni vožnji pripeljalo do prehoda za pešce na Polici (med Kranjem in Naklim), je nenadoma iz teme pred gasilski avto skočil moški, ki mu je v tistem trenutku gorela rdeča luč na semaforju. Le prisebnosti voznika se lahko zahvali, da ni prišlo do tragične nesreče. Policijska uprava Kranj je predrzneža izsledila v sredo, izdali pa so ga tudi posnetki kamere na službenem vozilu gasilcev.

»Česa takega ne pomnimo,« trdi policijski inšpektor Simon Sušanj, ki je dodal, da je starejši moški iz okolice Kranja dejanje priznal in se ni nič opravičeval. Kaznovan bo denarno, kot predvideva zakon, saj je šlo za prekršek. Gorenjski policisti in gasilci na leto opravijo okoli 1500 nujnih voženj, na katerih vozila uporabijo svetlobne znake, v Sloveniji je bilo lani nujnih policijskih voženj okoli 7000. Seveda je k temu treba dodati še reševalce in njihove nujne vožnje, nihče pa se do zdaj ni mogel spomniti podobne predrznosti. »Ugotovili smo, da se je najprej moški celo skril za znak in potem nenadoma skočil na cesto in pri tem seveda ogrožal sebe in druge,« trdi inšpektor Sušanj.

Dodaten stres na nujni vožnji

Gasilci so pri svojih posegih seveda v stresu, sleherna nujna vožnja terja maksimalno koncentracijo in tudi pripravo na morebitno reševanje ljudi in premoženja. »Vožnje z gasilskimi vozili v takih primerih pomenijo za nas tudi nalogo, da z njimi ne ogrožamo nikogar. Potem pa nekdo na tak brezobziren in samovoljen način brezvestno ogroža vse! Res smo bili presenečeni, a na srečo do česa hujšega ni prišlo,« je zatrdil Andraž Šifrer, vodja gasilske operative kranjskih poklicnih gasilcev.

Zanimive so še nekatere okoliščine. Po dogodku je namreč omenjeni moški iz okolice Kranja kazal znake veselja nad »podvigom«, na drugi strani prehoda, ki ga je prečkal ob rdeči luči, pa ga je čakala še ena oseba. Če k temu dodamo smeh in očitno zadovoljstvo nad svojim početjem, je ogorčenje policistov in gasilcev ter seveda tudi vseh drugih toliko bolj logično. Gorenjski policisti so bili lani na nujnih vožnjah udeleženi v dveh lažjih nesrečah, pri gasilcih ob njihovih posredovanjih ni bilo incidentov. Omeniti pa velja, da gasilci stresne dogodke doživljajo tudi ob požarih in nesrečah, kjer oškodovanci in drugi včasih ne izpolnijo navodil in tako ogrožajo sebe in tudi gasilce. Omenjeni gorenjski predrznež je bil sicer v teh dneh obravnavan še za eno nezakonito dejanje, za nedeljsko objestnost pa ne bo mogoče ugotoviti, ali jo je morda storil pod vplivom alkohola, ker je od dogodka v nedeljo zvečer do najdbe storilca minilo več dni.

Nujne vožnje so zahtevne in zato tako policija kot gasilci in reševalci opozarjajo vse, da takim vozilom omogočijo neovirano vožnjo, ravnajo kot udeleženci v prometu skrajno previdno in odgovorno ter razumejo, da vključene modre ali druge luči pomenijo dejansko nekaj nujnega in neodložljivega in gre v takih primerih mnogokrat tudi za reševanje življenj.