Osrednji temi tekmovanja PowerUp! sta energija in čista tehnologija, prijaviti pa se je mogoče tudi z rešitvami na področjih mobilnosti, kibernetske varnosti, pametnih mest ter tehnologij za omejevanje izpustov škodljivih prašnih delcev. Poleg zmagovalca, ki bo prejel 30.000 evrov, bosta nagrajeni tudi drugo- in tretjeuvrščena rešitev (z denarno nagrado v vrednosti 10.000 oz. 5.000 evrov).

izbranci greto v pospeševalnik Highway®

Avtorji najzanimivejših projektov bodo povabljeni v prestižni pospeševalnik Highway® t.i. skupnosti znanja in inovacij EIT InnoEnergy, ki podjetniškim ekipam nudi financiranje v višini do 150.000 evrov. Kot pojasnjuje Jakub Miler, ki je pri EIT InnoEnergy regijski direktor za srednjo Evropo, imajo tako najboljši udeleženci tekmovanja priložnost črpati njihovo edinstveno strokovno znanje in izkušnje: »Od drugih podjetij, ki vlagajo v start-upe, se razlikujemo po tem, da jim ne nudimo zgolj financiranja, temveč projekte tudi podpiramo, vse dokler se ne začnejo tržiti. Ponudimo jim storitve, povezane z razvojem timskega dela, usposabljanjem, spremljanjem in mentorstvom. Poleg tega lajšamo dostop do zunanjih finančnih ustanov, pomagamo v sodelovanju z mrežami tveganega kapitala ter se tudi sami vključimo v razvoj produkta. Sodelujemo namreč z raziskovalnimi inštituti in univerzami, zato lahko v projekt vključimo inženirje in strokovnjake z različnih področij.«

Pametni koš za smeti

In kot poudarja Michał Kraszewski, pri EIT InnoEnergy vodja vodja sektorja za nove poslovne storitve, je PowerUp! tudi priložnost za tvoren prispevek k varovanju in izboljševanju okolja. Prav to je bilo omogočeno tudi zmagovalcem prejšnjih tekmovanj, ki zdaj uspešno razvijajo in tržijo svoje rešitve. »Za primer vzemimo Bin-e, ki ga je razvila poljska ekipa. Ta pametni koš za smeti prepozna in sam ločuje komunalne odpadke. Startup je doslej prodal že več kot 100 kosov in je pred kratkim prejel skoraj 500.000 evrov subvencije.«

Tokratni PowerUp! je četrti po vrsti, poteka pa v 24 srednjeevropskih državah. V lanskem tekmovanju si je mesto v pospeševalniku s posebnim povabilom partnerja MOL Group prislužila tudi slovenska ekipa Mebius, ki je v sodelovanju s Kemijskim inštitutom razvila katalizator, ki poveča moč vodikove gorilne celice za 2,2-krat več kot so to zmožni ostali produkti na trgu, nižji pa so tudi stroški izdelave takšnega katalizatorja, saj ta za izdelavo potrebuje manj platine. »Naši potencialni kupci imajo to prednost, da lahko obdržijo moč svojih vodikovih gorilnih celic, a za izdelavo porabijo manj komponent in s tem zmanjšajo stroške izdelave ali pa se odločijo, da bodo povečali moč vodikove gorilne celice,« je ob lanskoletnem izboru najbolj inovativnih energetskih startupov v ABC pospeševalniku, ki je InnoEnergyjev slovenski partner, povedal Jernej Hočevar iz Mebiusa.

Udeleženci letošnjega tekmovanja PowerUp! bodo maja sodelovali na posebnih pripravljalnih delavnicah in nacionalnem predtekmovanju. Zmagovalci bodo povabljeni v Prago na zaključne delavnice z evropskimi mentorji in veliki finale, ki bo potekal 19. junija. Na tekmovanju lahko sodelujejo tisti, ki že imajo izdelan prototip in zbrano ekipo, za prijavo pa je treba izpolniti obrazec na spletni strani www.powerup.innoenergy.com. slo