Glavni cilj večine boljših igralcev na prvenstvih Evrope je uvrstitev na eno prvih 23 mest, kar prinaša nastop na donosnem svetovnem pokalu; ta je na vrsti vsako drugo leto. Med množico vrhunskih šahistov so navadno redki, ki si to vstopnico zagotovijo pred koncem turnirja, zato v zadnjih krogih prevladujeta previdnost in mrzlično računanje možnih razpletov. Tu in tam pa se le najde kdo, ki je pripravljen tvegati.

Sedemindvajsetletni Ivan Šarić je bil dva kroga pred koncem v udobnem položaju: dva remija sta zagotavljala vozovnico na pokal. A je imel večje načrte; najprej je z norim tveganjem ugnal Nemca Svaneja, nato pa se mu je nasmehnil žreb. Zakaj? Za zadnjega nasprotnika je dobil enega od favoritov Davida Navaro, Čeha, ki je želel končno postati evropski prvak in ni razmišljal o remiju. Ivan je bil boljši, preostale tri partije v vodilni skupini pa so se morale končati z remiji. In res so se! Splitčan, ki je bil šele 26. nosilec turnirja, je tako po Zdenku Kožulu (leta 2006) kot drugi Hrvat pristal na vrhu Evrope. Zanimivo: pred meseci je ponovno izpadel pri izbiri za trenersko mesto na Hrvaškem…

Slovenski nastopi? Luka Lenič je bil daleč od sanjske forme, ki ga je lani odpeljala na svetovni pokal. Vseeno je bil na 78. mestu najboljši med Slovenci. Dobro polovico turnirja se je sijajno držal Jure Škoberne, ki je s sanjskim začetkom najbrž presenetil tudi sebe. Igrati iz dneva v dan z vrhunskimi igralci pa je napor, ki so mu redki kos. Jure ni zdržal do konca, a dosežek je še vedno odličen. Aleksander Beljavski je odigral spodobno; ne pozabimo, da bi bil lahko marsikomu od svojih nasprotnikov dedek.

ŠARIĆ – BOSIOČIĆ

1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sc6 5.Sc3 Dc7 6.Le3 a6 7.Dd2 Sf6 8.0-0-0 Lb4 9.f3 0-0 10.g4 b5 11.g5 Sh5 12.Kb1 Tb8 13.Sc6 dc6 14.f4 c5?!

V zadnjem času modna različica Sicilijanske obrambe; po 14...Lb7 15.Le2 Tbd8! 16.Dc1 g6 bi črni pridobil nekaj časa in imel dober položaj. Zdaj je, vse kaže, že v težavah...

15.Le2 g6 16.Lh5 gh5 17.f5 Lb7 18.g6! fg6 19.fg6 Lc3?

Panika: beli je namreč dotlej igral brez razmišljanja. Po mirnem hg6 je še vse odprto.

20.gh7 Kh7 21.Dc3 Le4 22.Thg1 Tf5 23.Lc1!