Rusija je danes izgnala 59 diplomatov iz 23 pretežno evropskih držav, ki so pred tem na enak način ukrepale proti Moskvi zaradi njene domnevne vpletenosti v zastrupitev bivšega dvojnega agenta v Veliki Britaniji. Skupno s prej izgnanimi 60 Američani in 23 Britanci mora Rusijo zapustiti več kot 140 tujih diplomatov.

Po poročanju agencij so tuja diplomatska vozila drugo za drugim prihajala pred gotsko stavbo zunanjega ministrstva v Moskvi, kjer so Rusi države obveščali o svoji odločitvi. Potem so začele novice o ruskih protiukrepih kapljati iz prestolnic od Ottawe do Berlina, Rima in Prage. Iz Zagreba so denimo sporočili, da so dobili obvestilo ruskega zunanjega ministrstva o odvzemu gostoljubja enemu hrvaškemu diplomatu, bivšemu zaposlenemu na veleposlaništvu v Moskvi, potem ko je Hrvaška izgnala enega ruskega diplomata. Zanimivo je, da so v Moskvi obenem prepovedali obisk Rusije vodji kabineta hrvaške zunanje ministrice Rini Eterović Goreta, ki je še nedavno kot začasna odpravnica poslov vodila hrvaško veleposlaništvo v Moskvi. »To je najbolj nenavadna odločitev,« je hrvaški Večernji list citiral poznavalca razmer, kajti Eterović-Goretova je hči častnega konzula Rusije v Splitu.

Ruski veleposlanik v ZDA prosi za pomoč

Sodeč po prvih odzivih se je Rusija odločila za simetričen ukrep in izgnala enako število diplomatov, kolikor je bilo izgnanih ruskih. V Kremlju vendarle pravijo, da si predsednik Vladimir Putin želi popraviti odnose z drugimi državami. Izgon diplomatov namreč predstavlja nadaljnjo ohladitev odnosov Rusije z zahodom, tudi z ZDA, kjer predsedovanje Donalda Trumpa kljub drugačnim upom Moskve ni prineslo preobrata. Še več, ruski veleposlanik v Washingtonu ima očitno velike težave najti koga iz visoke politike, ki bi se bil sploh pripravljen pogovarjati z njim, sodeč po pismu, ki ga je objavil Politico. V njem veleposlanik Antatolij Antonov senatorja Orrina Hatcha prosi za nasvet, kako navezati stike, potem pa našteva, kdo vse je zavrnil srečanje ali se ni odzval na vabilo. Na seznamu so podpredsednik Mike Pence, šest Trumpovih ministrov, šef FBI, vsi najvišji predstavniki demokratov in republikancev v obeh domovih kongresa in drugi. »Na mnogo prošenj za srečanje z vodstvi ministrstev in člani kongresa ni bilo odgovora ali pa so jih preprosto zavrnili brez pojasnila,« piše Antonov po navedbah Politica. Nekaj politikov se je z njim srečalo, neimenovani predstavnik republikancev pa ob tem opozarja, da kljub nestrinjanju ni smiselno Rusov popolnoma ignorirati.