»Groteska« in »velika manipulacija«. S takšnimi besedami je francoski predsednik Nicolas Sarkozy označeval obtožbe, da mu je libijski voditelj Moamer Gadafi finančno pomagal v volilni kampanji leta 2007, ko se je povzpel na čelo države. Govorilo se je o kar 50 milijonih dolarjev, a šele potem ko sta oba sklenila svoji karieri: Gadafi z javnim linčem na begu pred nasprotniki njegovega režima v tako imenovani arabski pomladi leta 2011, Sarkozy pa na predsedniških volitvah leto kasneje s tesnim porazom proti socialistu Françoisu Hollandu.

Francosko pravosodje se je domnevne Gadafijeve donacije lotilo leta 2013, ko se je o njej razpisal spletni portal Mediapart in se pri tem skliceval na francosko-libijskega poslovneža Ziada Takieddina. Ta je razlagal, da je leta 2006 osebno predal pet milijonov evrov iz rok tedanjega šefa Gadafijeve obveščevalne službe Abdulaha Senusija vodji Sarkozyjeve predvolilne kampanje. Le nekaj mesecev po izvolitvi je Sarkozy kot prvi zahodni voditelj gostil Gadafija, ki je v svojem razvpitem stilu postavil beduinski šotor pri Elizejski palači in podpisal nekaj odmevnih gospodarskih sporazumov.

Zakulisne denarne igre

Sarkozy se je zaradi domnevnih nezakonitosti pri vodenju volilne kampanje tokrat v priporu znašel že drugič. Pred štirimi leti se je zagovarjal, ker je od sodnika, ki se je ukvarjal s še eno njegovo finančno mahinacijo z lastnico kozmetične družbe L’Oreal Liliane Bettencourt, zahteval informacije o preiskavi v zameno za prestižni položaj. Takrat so ga zasliševali 15 ur in uvedli uradno preiskavo, ki pa ga ni odvrnila od poskusa nove predsedniške kandidature pred dvema letoma.

Za zdaj še ni jasno, koliko časa bo Sarkozy ostal v priporu tokrat. Po francoskih zakonih ga lahko pridržijo največ 48 ur, razen če sodišče do takrat ne odloči, da ima osnovo za prevedbo predhodne v celovito preiskavo. Ta je znova postala odmevna z januarsko aretacijo francoskega poslovneža in Sarkozyjevega nekdanjega družabnika Alexandra Djouhrija v Londonu na temelju francoskega pripornega naloga. Proti varščini so ga izpustili, zaradi izmikanja zaslišanju pa znova priprli, tako da bo svojo plat zgodbe o pretoku denarja od Gadafija k Sarkozyju pojasnjeval konec tega meseca.