Po navedbah upornikov iz vrst Svobodne sirske vojske, ki sodeluje s Turčijo, imajo njihove enote pod nadzorom 97 odstotkov mesta. Kurdi so tako samo še v nekaterih manjših žepih mesta, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Turčija in zavezniki zdaj nadzorujejo tudi celotno regijo Afrin.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je že zjutraj sporočil, da so vstopili v mesto Afrin in prevzeli »popoln« nadzor nad njegovim središčem.

»Enote Svobodne sirske vojske, ki jih podpirajo turške oborožene sile, so danes zjutraj ob 8.30 prevzele nadzor nad središčem Afrina,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil Erdogan in dodal, da v mestu zdaj že izvajajo operacije razminiranja.

»Zdaj tam plapola turška zastava! Tam plapola zastava Svobodne sirske vojske!« je v govoru na slovesnosti ob obletnici začetka bitke za Galipoli, s katero so se skušale zavezniške sile v prvi svetovni vojni neuspešno prebiti skozi Dardanele in poraziti tedanje Osmansko cesarstvo, še poudaril Erdogan.

Kot je dodal, so številni Kurdi »stisnili rep med noge in zbežali«. Napovedal je tudi, da bi lahko vojaško operacijo v Siriji še razširili na druge dele na severu države, ki so pod nadzorom Kurdov.

Tiskovni predstavnik turške vlade Bekir Bozdag je medtem na Twitterju zapisal, da njihovo delo še ni končano, je pa konec terorizma v Afrinu.

Sirski Kurdi: Upor se bo nadaljeval

Sirski Kurdi so medtem v odzivu obljubili, da se bodo borili do »osvoboditve mesta« in da bodo še naprej obstreljevali turške sile in njihove zaveznike. »Upor v Afrinu se bo nadaljeval do osvoboditve vsakega koščka Afrina,« so sporočili. Po današnjih poročilih s terena naj bi sicer kurdske milice mesto Afrin brez večjih bojev prepustile nasprotnikom.

Zavzetje mesta Afrin je bilo sicer glavni cilj operacije Oljčna vejica, ki jo je turška vojska sprožila 20. januarja s ciljem poraziti YPG v regiji Afrin. Ofenziva se je v zadnjih dneh stopnjevala in postajala vse bolj krvava, tako da je v zadnjih treh dneh iz mesta po navedbah sirskega observatorija zbežalo več kot 250.000 civilistov.

Za Ankaro so enote YPG teroristi, sirska veja prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK), ki že desetletja bije vojno s turško državo. Za ZDA so po drugi strani te kurdske enote ključen zaveznik v boju proti džihadistom in jim dobavljajo orožje.

V zadnjih dveh mesecih ubitih najmanj 289 civilistov

Po podatkih observatorija je bilo v operaciji od 20. januarja ubitih najmanj 289 civilistov in več kot 1500 kurdskih borcev, večinoma v letalskem in topniškem obstreljevanju. Ubitih naj bi bilo tudi več kot 400 proturških sirskih upornikov. Po navedbah turške vojske je bilo poleg tega ubitih 46 njenih vojakov, poroča AFP.

Vse bolj krvavo v zadnjih tednih, ko je vojna v Siriji zakorakala že v svoje osmo leto, postaja tudi v Vzhodni Guti, še zadnjem območju v bližini prestolnice Damask, ki je v rokah upornikov.

Sile, zveste sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, so odločene temu narediti konec in že več tednov izvajajo silovito ofenzivo, v kateri jim je doslej uspelo zavzeti okoli 80 odstotkov Vzhodne Gute. Pri tem je bilo po navedbah observatorija ubitih že več kot 1400 civilistov, več kot 50.000 civilistov je v zadnjih dneh zbežalo z območja. Danes zjutraj naj bi z območja odšlo še dodatnih več kot 5000 ljudi.