Medtem ko so se trošarine za male pivovarje leta 2016 v Sloveniji prepolovile, drugi pivovarji v Sloveniji ostajajo v položaju trošarinsko najbolj obremenjenih proizvajalcev piva v Evropi, so zapisali v združenju.

Visoke obdavčitve namreč po njihovem mnenju omejujejo svobodno izbiro potrošnika in negativno vplivajo na poslovanje pivovarn. Prepričani so, da mali pivovarji zaradi nizko postavljene zgornje meje letne proizvodnje, ki se uporablja pri določanju trošarin, niso stimulirani k temu, da bi rasli in se razvijali. Status malega proizvajalca piva lahko namreč dobijo pivovarji, ki na leto proizvedejo največ 20.000 hektolitrov piva.

Združenje slovenskih pivovarn, ki predstavlja pridelovalce več kot 99 odstotkov vsega slovenskega piva, namerava letos nadaljevati s krepitvijo znamke »slovensko pivo«, hkrati pa bodo izobraževali javnost o odgovornemu pitju piva.

Slovenski pivovarji sicer skupaj proizvedejo nekaj manj kot dva milijona hektolitrov piva, od tega okoli 1,5 milijona hektolitra popijemo doma. Okoli 40 odstotkov piva se proda v gostinskih lokalih, hotelih in restavracijah, preostanek pa v trgovini.