Agencija v poročilu navaja, kako na Hrvaškem, v Franciji in na Poljskem migrante vračajo, ne da bi jim dali priložnost, da zaprosijo za mednarodno zaščito. Madžarska je omejila dnevni vstop z deset na dve osebi, zaradi česar bodo nekateri morda primorani v Srbiji ostati še leta. Avstrija, Danska, Francija, Nemčija in Švedska še naprej izvajajo začasni mejni nadzor.

Število prošenj za azil v EU se je leta 2017 glede na leto 2016 skoraj prepolovilo, čeprav so med državami razlike. V večini držav EU število prošenj še naprej upada, izjema so Francija, Grčija in Španija. Pogosta težava je tudi združitev družine. Več kot 3800 prosilcev za azil, ki so upravičeni do združitve družine po dublinski uredbi, čaka v Grčiji že več kot šest mesecev na odhod v Nemčijo.

Kot navaja poročilo, položaj ljudi, ki prihajajo v Španijo po morju, ostaja kritičen. Po podatkih španskega notranjega ministrstva je lani po tej poti v državo prispelo več kot 22.100 ljudi, kar je skoraj trikrat več kot leta 2016. Lani je med prečkanjem Sredozemskega morja na poti v Španijo umrlo 223 ljudi, letos pa že najmanj 75.

V Franciji nasilne evakuacije, v Grčiji šotori brez gretja

V Grčiji v žariščnih točkah na otokih Hios in Samos se več ljudi, med njimi družine z majhnimi otroki, sooča s težkimi vremenskimi razmerami v šotorih brez gretja, piše v poročilu.

V Franciji oblasti še naprej izvajajo občasno nasilne evakuacije migrantov iz nezakonitih taborišč na severu države, v katerih živi več sto ljudi. V italijanski Ventimiglii številni otroci živijo v nezakonitih taboriščih v zelo slabih razmerah in v sprejemnih centrih skupaj z odraslimi prosilci za azil, še navaja poročilo.

Agencija je v tokratnem poročilu preverila razmere v štirinajstih državah EU, in sicer v Avstriji, Bolgariji, na Hrvaškem, Danskem, Finskem, v Franciji, Nemčiji, Grčiji, na Madžarskem, v Italiji, na Nizozemskem, Poljskem, v Španiji in na Švedskem.