2,4 mio. ljudi ima za materni jezik slovenščino. Od tega jih približno 1,85 milijona živi v Republiki Sloveniji. Delež prebivalcev s slovenskim maternim jezikom se vse od leta 1953 zmanjšuje.

Več kot 50 maternih jezikov (poleg slovenščine) živi v Sloveniji. Najpogostejši materni jeziki pri nas so jeziki narodov nekdanje Jugoslavije, italijanščina in madžarščina.

1631 ur pouka slovenščine imajo slovenski osnovnošolci na urniku vseh devet let šolanja.

7,7 milijona enot knjižnega gradiva v slovenščini imajo slovenski šolarji na voljo v šolskih knjižnicah. V povprečju na devetih od desetih knjižnih polic stojijo knjige v slovenščini.

Angleščina je eden najbolj razširjenih jezikov na svetu, vendar po številu rojenih govorcev, torej tistih, ki jo govorijo kot materni jezik, ni na prvem mestu. Med najbolj razširjene jezike po številu rojenih govorcev se uvrščajo mandarinščina, španščina, nato angleščina, arabščina, hindujščina in urdujščina.

Približno 30 maternih jezikov vsako leto izumre, tako zaradi našega nespoštovanja kot zaradi razvpite globalizacije. Jezikoslovci si glede tega, koliko različnih govorjenih jezikov je na svetu, niso povsem enotni. Ocene segajo od 4000 do 10.000 jezikov.