Vse se je srečno končalo za številne Medvodčane, ki so jim sredi noči na vrata potrkali gasilci in pripadniki civilne zaščite, da bi jih evakuirali iz toplih stanovanj in jih prepeljali na varno v bližnjo športno dvorano. »Kakih 60 smo tukaj popisali, nekaj jih je šlo k sorodnikom, velika večina je ostala kar pri nas. Prišli so z dojenčki, otroki, celo psi. Poskrbeti je bilo treba za starejše, ki so težko hodili. Namestili smo jih v prostorih nad veliko dvorano, jih oskrbeli s pijačo in hrano. Nekaj jih je skušalo zaspati, večina pa jih je bila celo noč budnih. Kar pestro je bilo,« je nočno dogajanje povzela Ines Iskra, ki skrbi za upravljanje Športne dvorane Medvode.

Ob pol polnoči je na medvoškem klancu spodrsnilo srbskem vozniku cisterne s tekočim kisikom, ki je nevarno snov vozil iz srbske podružnice podjetja Messer v njihovo podružnico ob podjetju Knauf Insulation na Trati pri Škofji Loki. Prevažal je 21 ton tekočega kisika, s tovornjakom je zaradi vožnje preblizu desnega roba ceste zapeljal v obcestni jarek, kjer se je cisterna prevrnila na bok. Po podatkih policije se je lažje poškodoval. »Pogosto gledam skozi okno in tudi danes je bilo tako. Gledala sem, ali bo začelo snežiti, in videla tovornjak, ki je vozil po klancu navzgor. Kar naenkrat je začelo škripati, tovornjak je poplesaval po cesti, zaneslo ga je in močno je počilo. Kmalu se je ustavilo nekaj drugih voznikov, ki so šoferju pomagali, da je splezal iz kabine. Potem pa so začeli prihajati gasilci in policisti,« je po neprespani noči v avli medvoške športne dvorane razlagala Marija Frberžar, ki so ji čez tri ure na vrata že potrkali gasilci. »Prijazno so nam razložili, da gre za našo varnost in da moramo iz stanovanja. Tu v dvorani so za nas odlično poskrbeli. Vse je bilo pripravljeno v tako kratkem času,« je še povedala Frberžarjeva. Sprva so iz stanovanjskega bloka ob medvoškem klancu, ki se ga drži ime Titanik, evakuirali 35 ljudi ter še stanovalce iz bližnje hiše. Do dvorane je potem prišlo še nekaj sorodnikov, sosedov, skupaj se je ji tako nabralo prej omenjenih 60.

Zaprli del Medvod

Tudi družino Vejnović so okoli tretje ure pospremili iz stanovanja. Noč so preživeli v športni dvorani skupaj s štiri in pol leta staro hčerko Nikolino. »Najprej smo doživeli pravi potres. Stavbo je pošteno zatreslo. Naše okno je deset metrov stran od kraja nesreče. Kmalu smo videli, da s šoferjem ni hujšega. Ob treh so potrkali gasilci in zdaj smo tukaj. Nič nismo spali, hčerka tudi ne. Njej se zdi vse to precej razburljivo in zabavno, nam pa seveda malo manj. A so za nas lepo poskrbeli,« je dejal Marinko Vejnović.

Glavna cesta skozi Medvode je bila od zgornjega križišča do železniške postaje zaprta. Policisti so zaprli tudi širše območje na obeh straneh glavne ceste. Največ dela je bilo s prečrpavanjem kisika v nadomestno cisterno in dvigovanjem prevrnjene cisterne. »Šlo je za standardni preventivni postopek v primeru nesreče z nevarnimi snovmi. Na delu je več kot 30 gasilcev iz naših prostovoljnih društev in ekipa ljubljanske gasilske brigade. Naj pohvalim svoje sodelavce, predvsem pa občane, ki so zelo mirno in razumevajoče sredi noči morali zapustiti svoje domove,« je dejal župan Medvod Nejc Smole, tokrat v vlogi poveljnika občinske civilne zaščite.

Tekoči kisik sam po sebi ni nevaren

Na upravi za zaščito in reševanje so nam pojasnili, da tekoči kisik sam po sebi ni nevaren, gre pa za snov, ki bi, če bi prišlo do požara druge snovi, lahko tega močno pospešila, lahko bi prišlo tudi do eksplozije. Zato je bila odločitev o evakuaciji pravilna. »Takoj ko gre za nevarne snovi, se moramo ravnati po protokolih, ki so za take primere predvideni. Bolje, da preventivno evakuiramo stanovalce, kot pa da bi prišlo do kakšne hujše tragedije,« je pojasnil Marko Lovše z Uprave RS za zaščito in reševanje.

Župan Nejc Smole je pojasnil, da so odločitev družno z gasilci sprejeli na podlagi informacij, ki so jih dobili od strokovnjakov iz podjetja Messer, ki so tudi predlagali, kako se lotiti prečrpavanja tekočega kisika. Malo pred dvanajsto so cisterno postavili pokonci, nevarnosti za uhajanje ni bilo, tako da so se vsi občani lahko vrnili v svoje domove. Cesta pa je bila zaradi odstranjevanja vseh posledic zaprta do 14. ure.