Zgodba se je razpletla predlani, ko je oškodovanec Aleš Štern poiskal pomoč policije, ker ni več zdržal pritiskov. Postal je tajni policijski sodelavec, policija je sprva ovadila šest ljudi, kasneje pa sta bila obtožena le Uroš Kepic in Meti Plava. Kepic je bil obsojen na pogojno zaporno kazen in je postal obremenilna priča zoper Plavo, ki je bil najprej priprt in nato v hišnem priporu, sodbo pa je pričakal na prostosti, kar pomeni, da bo glede na že prestani čas za rešetkami moral ob pravnomočni potrditvi obsodbe v zapor za okoli leto in pol, ker je zagrešil dve kaznivi dejanji izsiljevanja ter en poskus. Sodišče ga je obsodilo na tri leta zapora. Prav tako je ostala prepoved približevanja oškodovancu Šternu do pravnomočnosti sodbe.

Plačati mu mora pol milijona

Plava je ves čas trdil, da sta imela s Šternom le poslovni odnos zaradi posojanja denarja, zanikal pa sleherno izsiljevanje. Potem ko je policija ocenila, da je bil Štern ob vsaj 1,5 milijona evrov, je že med sojenjem tožilstvo izračunalo nižjo vsoto, zdaj pa je znesek še nižji, in sicer 750.000 evrov, a je del Štern očitno že dobil v obliki parcele. Sodišče je odločilo, da morata Uroš Kepic in Meti Plava tako zdaj nerazdelno plačati Alešu Šternu 116.000 evrov, Plava sam pa še 397.000 evrov. Kje je torej preostali denar, ki naj bi ga po obtožbi moral skozi leta izsiljevanja plačati Aleš Štern? Kot je pojasnila predsednica senata, sodnica Marjeta Dvornik, tožilstvu ni uspelo dokazati vsega, kar je zapisano v obtožnici. V ustnem pojasnjevanju je sodnica opozorila na »nespretno tožilstvo«, »nejasno obtožnico« in dodobra razčlenila posamezna početja obtoženega ter pri tem nekajkrat pritrdila tudi obrambi. Pri tem velja opozoriti, da je sodnica Dvornikova poudarila, da je zaporna kazen na mestu, ker se je izsiljevanje dogajalo na surov, poniževalen način. Prav zaradi členitve obtožnice je na koncu znesek oškodovanja manjši, kazen pa nižja od predlaganih osem let zapora. Očitno je svoje prispeval tudi Aleš Štern z nastopi na sodišču. »Je idealna žrtev kaznivega dejanja,« je ocenila sodnica Dvornikova in dodala, da je »na lahek način prišel do velikih vsot in jih tudi izgubil«, ter opozorila še na to, da se je ukvarjal s sivim finančnim trgom v shemi Torex, ki je delovala v njegovem domačem okolju.

Napovedali pritožbe

Mitja Sever, odvetnik Plave po službeni dolžnosti, je izrazil zadovoljstvo nad dejstvom, da v sodbi ni več govora o ogromnem znesku oškodovanja, in napovedal pritožbo, tožilka Polona Košnjek pa je po drugi strani odločna, da je izrečena kazen prenizka, in se bo na sodbo pritožila. Danes oškodovanec Aleš Štern ni želel komentirati sodnega epiloga, ker »mora še vse premisliti in potrebuje kak dan«. Štern je sicer podal kar 6,5 milijona evrov vreden premoženjskopravni zahtevek, ki je v večji meri vezan na nepremoženjsko škodo, s katerim bo po besedah zastopnice Barbare Nastran poskusil s pravdo.