Ameriški predsednik Donald Trump se je v svojem ddanašnjem govoru ob zaključku Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu skušal prikazati kot poslovni predsednik. Pred gospodarsko in politično smetano sveta se je skoraj v celoti posvetil prikazovanju ZDA kot najbolj zanimive države za investicije. »Amerika je odprta za posle in pri tem smo znova konkurenčni,« je dejal in navzočim navrgel, da v ameriški zgodovini nikoli pred njim ni bil za predsednika ZDA izvoljen poslovnež. »Vselej je bil general ali politik,« je pribil.

V svojem četrturnem nagovoru se je Trump le bežno dotaknil geopolitičnih oziroma glavnih mednarodnih tem. Izognil se je podnebnim spremembam, prav tako ni omenil Kitajske, Indije, Irana in tudi ne Evrope, bežno se je dotaknil le priseljevanja, pri čemer je dejal, da bodo ZDA spremenile sistem na način, ki ne bo ustvarjal zgolj novih revežev, saj si želijo ljudi, ki bodo sposobni preživljati sebe in svoje družine ter prispevati k družbi kot celoti.

Vselej ga žulijo mediji

Je pa Trump omilil svojo siceršnjo nacionalistično retoriko in namesto poudarjanja »Amerike najprej« izpostavil, da bi morali vsi državni voditelji najprej misliti na dobrobit svojih držav. Po njegovem postavljanje za Ameriko ne pomeni, da bi se morale ZDA izolirati, ampak da z njihovo rastjo raste tudi svet. »Ni boljšega trenutka za vlaganje in sklepanje poslov v ZDA ter iskanje službe, kot je zdaj,« je dejal in pozval prisotne, naj sodelujejo pri gospodarskem razcvetu, ki ga bo po njegovem še dodatno okrepila pred kratkim sprejeta ameriška davčna reforma. Poudaril je obsežno deregulacijo, ki jo izvaja njegova administracija, in dodal, da so na tem področju šele na pol poti. Zatrdil je, da ZDA podpirajo svobodno trgovino, da pa ne bodo zatiskale oči pred nepoštenimi praksami s krajami intelektualne lastnine in nesprejemljivimi državnimi pomočmi, ki rušijo pošteno konkurenco in ogrožajo sistem svobodnega trga.

Trump je bil med govorom, ki ga je prebiral z bobna, nekajkrat nagrajen z zmernim aplavzom. Zato pa se je občinstvo nejevoljno odzvalo na njegovo opazko med kasnejšim pogovorom z ustanoviteljem svetovnega foruma Klausom Schwabom, ko je dejal, da se je šele kot politik zavedel, kako »gnusni, hudobni, izprijeni in lažni so lahko mediji«.