Zmaga proti Češki, zmaga ali remi Danske proti Makedoniji in remi med Nemčijo in Španijo – to je bil slovenski recept za napredovanje v polfinale v Zagrebu, a so Slovenci nepričakovano padli že na prvi (lastni) oviri in poskrbeli za predčasen odhod v domovino. Razočarani so Hrvaško zapustili že po današnji večerji in se z avtobusom odpeljali proti Sloveniji. Že začetek tekme proti Češki je pokazal, da na jubilejnem, desetem medsebojnem dvoboju niso bili pravi, saj so – z redkimi izjemami – delovali dokaj brezvoljno in brezkrvno. Čehi, ki bi jim skalp Slovenije (ob remiju med Nemčijo in Španijo) prinesel celo polfinale, so to izkoristili in predvsem po fantastični predstavi vratarja Tomaša Mrkve (v prvih 20 minutah je član nemškega drugoligaša Hamm Westfalen zbral 11 obramb, skupno 19) vodili že z 12:7. Marko Bezjak je v prvem polčasu dobil dva močna udarca v obraz, za kar sta sodnika upravičeno pokazala neposredna rdeča kartona Janu Stehliku in Leosu Petrovskemu.

Čehom se je po visokem vodstvu zgodil 11-minutni strelski mrk, ki so ga Slovenci kaznovali s petimi zaporednimi goli in izenačenjem na 12:12. Vujovićeva četa, ki je imela v prvem polčasu le 41-odsotno uspešnost pri strelih (27-11), se je po burnih selektorjevih besedah v garderobi le predramila in po šele drugem vodstvu na tekmi (16:15) je kazalo, da bo le strla češki odpor. A sledil je niz petih golov reprezentance, ki devetič nastopa na EP in ki je svojo najboljšo uvrstitev dosegla na prvem v Španiji 1996 (šesto mesto), in vodstvo z 20:16. Predvsem po zaslugi Vida Kavtičnika in Gašperja Marguča, ki sta vsak svojih pet golov dosegla v drugem polčasu, so Slovenci le vzpostavili ravnotežje, v končnici pa dvakrat povedli za dva (25:23, 26:24). Vseeno so imeli Čehi v zadnjem napadu priložnost za zmago, a je 203 centimetre visoki levoroki ostrostrelec Stanislav Kašparek zadel okvir vrat (zaradi tega je tekmo končal v solzah), z remijem pa sta bili obe ekipi nezadovoljni, saj sta že predčasno izgubili teoretične možnosti za polfinale.

Borut Mačkovšek je proti Češki na igrišču preživel le 19 minut, dosegel samo en gol in se prav tako utopil v slovenskem sivem povprečju. »Nikakor nismo podzavestno podcenjevali Čehov, saj gre za odlično reprezentanco in odkritje EP. Razočaranje v našem taboru je ogromno. Nismo padli psihološko, ampak prej fizično. Igra nam ni stekla tako, kot smo si želeli in načrtovali, nismo bili takšni, kot bi morali biti in kot znamo biti. To bo še nekaj časa bolelo, a šport je včasih zelo krut, saj si enkrat zmagovalec, drugič poraženec,« je ocenil Borut Mačkovšek. Po mnenju Izolana sta sodnika v zadnjih sekundah naredila napako, ko je eden od Čehov v napadu po izgubljeni žogi podrl Marguča na tla in nista prekinila igre. »Gašperjevo podajo sem sicer ujel, a me je pred strelom prehitela sirena. Sodnika bi morala ob prekršku nad Gašijem po pravilih ustaviti igro in Čeha izključiti za dve minuti, kar avtomatično pomeni sedemmetrovko. Žal tega nista storila in sta nas oškodovala za 'penal', iz katerega bi lahko dosegli zmagoviti gol. A zdaj je nesmiselno stokati.«

Ko je selektor Veselin Vujović po tekmi prišel v mešano cono za novinarje, se je mnogim zazdelo, da se zaradi razočaranja komaj bori s solzami. »Če iskreno povem: pričakoval sem, da bomo premagali Čehe. Že pred tekmo sem dejal, da bo prednost eni ali drugi ekipi prinesla svežina igralcev z rezervne klopi, a žal pri nas ni bilo učinka teh igralcev. Poleg tega smo imeli katastrofalen učinek na položaju krožnega napadalca v obrambi in napadu, škripalo je še na nekaterih drugih položajih. V odločilnih trenutkih nismo imeli znanja in sreče. Takšne dramatične končnice so kot ruleta, v kateri lahko dobiš ali izgubiš. V zadnjem delu smo se malce kockali v igri in veliko tvegali, saj smo vedeli, da nam točka ne koristi. Očitno smo prepozno vključili motorje,« je dejal Veselin Vujović. Tudi Črnogorec je prepričan, da sta sodnika v zadnjih sekundah naredila napako v škodo Slovenije: »Ker nista ustavila igre, čeprav bi jo morala, sta nam – po njunem prepričanju – dala prednost, da lahko v dveh sekundah dosežemo gol, kar pa je nemogoče. To je tako, kot če bi vam rekel, da imate do letališča 40 kilometrov, letalo pa poleti čez nekaj minut. Dobili smo navidezno prednost, v resnici pa smo bili oškodovani, saj bi morali dobiti sedemmetrovko.«