Današnje stavke javnega sektorja se je po ocenah sindikatov udeležilo okoli 30.000 zaposlenih, na shod pred vladno palačo v Ljubljani pa je prišlo okoli štiri tisoč do pet tisoč ljudi. Čeprav se je stavke udeležila le slaba petina vseh javnih uslužbencev, je bil vodja stavkovnih odborov Jakob Počivavšek nad odzivom zadovoljen. »Stavka in protestni shod, ki so se ju udeležili javni uslužbenci iz vse Slovenije in vseh dejavnosti, sta posredovala vladi zelo jasno sporočilo, da se je treba začeti pogovarjati in iskati rešitve,« je povedal Počivavšek, ki zdaj pričakuje, da bo vlada dobila nov mandat za pogajanja in da se bo pripravljena resno pogajati o vseh stavkovnih zahtevah. Sindikati, ki so sodelovali pri stavki, se bodo sestali v prihodnjih dneh in se po Počivavškovih besedah odločili o nadaljnjih korakih, če se vlada na zahteve ne bo ustrezno odzvala.

Življenje se zaradi stavke ni ustavilo

Kljub stavki je delo v javnih ustanovah večinoma potekalo dokaj nemoteno. V zdravstvenih domovih in bolnišnicah se je stavki pridružil le manjši delež zaposlenih. Ponekod so bila upočasnjena rentgenska slikanja in delo na oddelkih za laboratorijsko diagnostiko, pri čemer pa so vse urgentne napotitve, napotitve za otroke do 18 let in starejše od 65 let ter nosečnice obravnavali v skladu z ustaljeno prakso. Sicer pa se je pred poslopjem ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana dopoldne zbralo več kot 500 zaposlenih, med drugim medicinske sestre, strežnice, bolničarji ter razno tehnično in administrativno osebje, ki so opozorili na slabe plače in zahtevali pravično plačilo za vse.

Javne lekarne, tudi bolnišnične, so bile od 10. do 13. ure zaprte, z izjemo tistih, ki so jih določili za dežurne. Tudi te pa so v času stavke izdajale le zdravila na recept, ki je bil predpisan istega dne ali označen kot nujen.

Na finančni upravi (Furs) je po navedbah sindikata državnih organov stavkalo okoli 80 odstotkov vseh zaposlenih. Delo je potekalo v minimalnem predpisanem obsegu. Stavke na letališču Jožeta Pučnika po pojasnilih uprave ni bilo čutiti, prav tako ni bil moten promet v Luki Koper. Stavkovne aktivnosti carinikov so bile omejene na to, da temeljiteje pregledujejo carinsko blago, medtem ko blaga domačega in evropskega izvora ter praznih tovornjakov niso pregledovali.

Tudi veterinarji so izvajali le nujne ukrepe za zaščito živali, redne dejavnosti pa so ustavili. Tako med drugim niso izvajali nadzora nad klavnicami, rednih pregledov živilskih obratov, trgovcev z živalmi in prevoznikov, poleg tega pa niso izdajali niti veterinarskih spričeval.

Poslanci ostali brez kave

Stavka je ohromila tudi delo na upravnih enotah, na katerih so sprejemali le stranke z nujnimi opravki. A ljudje so bili na to pripravljeni, zato je bil obisk bistveno manjši od običajnega.

Za prekinitev dela so se odločili tudi v nekaterih kulturnih ustanovah. Posamezne knjižnice so zaprle svoja vrata, medtem ko so v muzejih sicer stavkali, a ostali odprti. V gledališčih je odpadlo več predstav. Stavka zaposlenih v državnem zboru, ki je sicer potekala prvič v zgodovini, je prekinila redno sejo poslancev in nekoliko ohromila vsakdanje delovanje parlamenta. Okrnjeno je bilo delo recepcije, zaradi zaprtega bifeja pa so poslanci ostali tudi brez kave.

Današnji stavki so se pridružili tudi nekateri vrtci, v katerih pa so otroke, ki niso imeli drugega varstva, sprejeli in nahranili. Stavko so podprli tudi študenti ljubljanske, mariborske in primorske univerze. Na shodu pred sedežem ljubljanske univerze na Kongresnem trgu se jih je zbralo okrog 500.

Bistveno množičnejša stavka v vzgoji in izobraževanju se sicer obeta 14. februarja, ko bo stavkal najmočnejši sindikat javnega sektorja Sviz. Kot je znano, je stavko šolnikov podprlo več kot 37.000 članov Sviza, izglasovali pa so jo v kar 683 od skupno 707 zavodov. Dan prej bo potekala stavka dveh največjih sindikatov v zdravstvu in socialnem varstvu, v katerih pričakujejo od 15.000 do 20.000 stavkajočih, še dan prej pa bodo znova stavkali tudi policisti.

Vlada se namerava pogajati, a ne na ulici

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je danes izrazil željo po čimprejšnjih pogajanjih s sindikati, ki so danes stavkali. Ker je za jutri že sklican sestanek s policijskima sindikatoma, za petek pa s sindikatom delavcev v zdravstveni negi ter sindikatom zdravstva in socialnega varstva, bi se lahko s Počivavškovo skupino najverjetneje sestali v ponedeljek. Dan kasneje se nadaljujejo tudi pogajanja s Svizom.

Vlada je sicer danes ponovila stališče, da tako današnja stavka kakor tudi stavke, ki so napovedane za februar, niso upravičene, uresničitev vseh stavkovnih zahtev, ki naj bi bile težke kar 990 milijonov evrov, pa po njeni oceni »absolutno presegajo javnofinančne zmožnosti države«. V vladi pravijo, da se »o realnih možnostih in možnih rešitvah« že ves čas pogovarjajo »odgovorno in premišljeno«, takšnemu dialogu, ki pa mora potekati za pogajalsko mizo in ne na ulici, pa bodo ostali zavezani tudi v prihodnje. Pri tem poudarjajo, da kljub predvolilnemu obdobju ne bodo privolili v sprejemanje zavez, ki bi bile kakor koli škodljive za državo in državljane.