Pet let naj bi obtoženi Meti Plava izsiljeval kmeta in podjetnika Aleša Šterna, ki je leta 2016 poiskal pomoč policije. Kranjsko tožilstvo za grobo izsiljevanje terja osem let zapora za obtoženega, njegov pajdaš Uroš Kepic je bil za del te izsiljevalske nadaljevanke že pravnomočno obsojen. Predsednica senata Marjeta Dvornik je po današnji zaključni besedi Plave za petek napovedala izrek sodbe.

Osem ur zagovora

Odvetnik Mitja Sever in obtoženi Meti Plava sta skupaj za zaključno besedo porabila več kot osem ur. V tem času sta secirala delo policije in tožilstva, za današnji nastop obtoženega pa bi lahko zapisali, da bi, če bi poslušali le Metija Plavo, na klopi za obtožene lahko sedeli tudi kmet Štern, ki sicer velja za oškodovanca, ter kranjska policija in tožilstvo. Po oceni Plave je namreč obtožen za nekaj, česar sploh ni storil, in v nekaj ur trajajoči analizi dokazov je to tudi skušal pojasniti skupaj z opozorili na napake pri delu policije in na verodostojnost Aleša Šterna, s katerim je imel – po njegovem – poslovni odnos zaradi posojanja denarja, nikakor pa ga ni ustrahoval ali izsiljeval, kar mu očita tožilka Polona Košnjek.

Denar izgubljen v finančni verigi?

Zatrdil je, da je denar Štern izgubljal v finančni verigi Torex, ki je delovala v njegovem okolju, nato pa Plavo uporabil kot izgovor za to, da denarja ni mogel vračati. In seveda ni prav nič res, da ni »imel niti za plenice in elektriko«, ko pa je, tako Plava, v tem času kupil traktor in mami dal denar za čevlje. Očitno iz obzirnosti Plava med svojo zaključno besedo ni navajal sočnosti iz različnih sporočil oškodovanca ženskemu spolu, ki jih je predsednica senata označila za »sporočila seksualne narave«, ki naj bi kazala na povsem drugačno obnašanje oškodovanega, kot se je prikazal javnosti in sodišču Aleš Štern sam. Ta pričakuje od Plave še 6,5 milijona evrov za povrnitev materialne in nematerialne škode, ki jo je domnevno utrpel.