Še nekaj časa bo odmeval dogodek, ki je v soboto dopoldan pretresel zaposlene v Centru varne vožnje AMZS na Vranskem in tudi širšo javnost. Kot smo že pisali, celjski kriminalisti preiskujejo sum storitve poskusa detomora. Tega dejanja je po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah osumljena 24-letnica, doma z območja Koroške, najverjetneje pa bodo po končani preiskavi za isto kaznivo dejanje, a v sostorilstvu, ovadili tudi njenega nekaj let starejšega partnerja, prav tako doma z območja Koroške, ki je bil v soboto z njo pri porodu, ki se je odvil kar v sanitarijah Centra varne vožnje. A policisti še ne morejo z gotovostjo potrditi, če je partner, ki je bil z njo, dejansko tudi oče novorojenčka, ki ga je takoj zatem, ko je par sanitarije po daljšem času zapustil, prvi našel eden od inštruktorjev, takoj za njim pa sta v prostore sanitarij prišla tudi hišnik in čistilka.

Inštruktor mu je rešil življenje

»Dejansko se je mlado dekle želelo udeležiti tečaja varne vožnje, a so inštruktorji že ob prihodu zaznali, da je v slabem psihofizičnem stanju, zato so ji svetovali, naj pride na tečaj kdaj drugič. A je vztrajala, da ga bo opravila. V nadaljevanju je v spremstvu partnerja odšla v prostore sanitarij, kjer sta se oba skupaj zadržala kar nekaj časa in jih nato skupaj tudi zapustila in se odpeljala. A njuno nenavadno vedenje je vzbudilo pozornost tam zaposlenih, ki jim gre vsa zahvala, da smo par odkrili zelo hitro po dejanju,« je danes poudaril vodja oddelka splošne kriminalitete v sektorju kriminalistične policije na PU Celje Milan Vugrinec.

Inštruktor, ki je našel novorojenčka, ga je nemudoma začel ogrevati, da ne bi prišlo do podhladitve, in počakal na reševalce, ki so novorojenčka najprej odpeljali v celjsko bolnišnico, nato pa je bil zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja s helikopterjem prepeljan v ljubljanski univerzitetni klinični center. »Njegovo trenutno zdravstveno stanje je stabilno. Gre za fantka, povemo lahko tudi, da se ni rodil prezgodaj, temveč je bil donošen,« so še razkrili na celjski policiji. Kar pomeni, da je mati porod lahko pričakovala. Prav tako so na policiji razkrili še, da so tako mati kot njenega partnerja ustavili še med vožnjo kmalu po dogodku in obema odvzeli prostost. A so zaradi slabega zdravstvenega stanja osumljeni materi pridržanje prekinili in jo hospitalizirali. Po opravljenih preiskovalnih dejanjih so moškega v soboto v večernih urah že izpustili na prostost, danes pa naj bi bila iz bolnišnice odpuščena tudi mati. Policisti so o dogodku obvestili pristojni center za socialno delo na območju občine, kjer ima prijavljeno stalno bivališče osumljena poskusa detomora, žal pa o vzrokih za to njeno dejanje na policiji ne morejo govoriti zaradi varovanja osebnih podatkov. Na srečo se policisti s tovrstnimi kaznivimi dejanji ne srečujejo pogosto.

Na območju PU Celje so zadnji primer detomora, ki se je žal končal s smrtjo novorojenčka, obravnavali pred osmimi leti. »Kar dva primera detomora pa smo obravnavali v letu 2000, žal sta se prav tako oba končala s smrtjo. So pa vsi ti primeri na našem območju bili preiskani in smo storilke ovadili,« je razkril Milan Vugrinec in dodal: »Se pa skoraj vsako leto zgodi, da kdo prijavi sum detomora, a se na srečo vselej izkaže, da je šlo zgolj za natolcevanje.« Nerazrešen primer detomora pa sega v leto 2007, ko so 20. septembra v Lenartu delavci deponije na tekočem traku med pregledom smeti našli moško trupelce novorojenčka. »Z obdukcijo je bilo ugotovljeno, da je bil otrok rojen živ in je umrl po porodu zaradi podhladitve. Smeti, ki so bile na pregledu oziroma na tekočem traku, pa so bile pripeljane z območja mesta Maribor. V zvezi s tem primerom smo še vedno zainteresirani za koristne informacije, ki bi nam bile v pomoč pri razrešitvi tega primera,« pa pravi Drago Menegalija, predstavnik odnosov z javnostmi na generalni policijski upravi, zadolžen za področje kriminalitete.

Huda stiska ali težave v partnerski zvezi

Matere do tako zavržnega dejanja najpogosteje privedejo osebne stiske in partnerske težave. »V Sloveniji obravnavamo manj kot en primer detomora na leto. Zato je tudi težko posplošiti vzroke za take odločitve mater. Kljub temu kot vzrok izstopajo osebne stiske žensk in težave, ki izvirajo iz partnerskih odnosov,« še pojasnjuje Menegalija. Primera, da bi bil v kaznivo dejanje detomora neposredno vpleten tudi partner, pa do zdaj niso zaznali nikjer. »Prav tako partnerji niso izvajali pritiska na matere, da bi storile detomor, je pa v določenih primerih njun partnerski odnos prispeval k taki odločitvi,« še navaja Menegalija. Mamo, ki vzame življenje svojemu otroku med porodom ali takoj po njem, dokler je še pod njegovim vplivom, pa v primeru obsodbe čaka zapor do treh let.