Prvič je svojo piromansko potrebo zadovoljil 17. junija lani, ko je požgal žago ptujskega podjetja ob Rogozniški cesti, še istega dne je nedaleč stran zanetil požar v delavnici Slovenskih železnic. Do 7. oktobra, ko so ga policisti izsledili in je od takrat zaradi ponovitvene nevarnosti v priporu, je 30-letni Matej L. iz Gorišnice zagrešil še najmanj sedem požigov gospodarskih poslopij in stanovanjskih hiš na območju Ptuja in Gorišnice. Povzročil je za kar 5,1 milijona evrov premoženjske škode.

Kljub trdnim dokazom o njegovi krivdi – večino požigov je ne nazadnje tudi priznal – Matej za storjeno ne bo nikdar kazensko in odškodninsko odgovarjal. Izvedenec psihiater je namreč pri obdolžencu, ki ima težave v duševnem razvoju, ugotovil trajno in neozdravljivo psihično motnjo.

Obdolženi sicer zmore razumeti pomen in posledice svojih dejanj, ne more pa se imeti v oblasti. Ptujski okrožni tožilec Gregor Pograjc, ki obtoženemu očita devet kaznivih dejanj požiga, zato na današnjem naroku ni predlagal kazenske sankcije, temveč da se mu zaradi neprištevnosti izreče varnostni ukrep obveznega zdravljenja in varstva na psihiatriji. Za kaznivo dejanje požiga je sicer predpisana kazen od enega do osmih let zapora.

Piromanija ni ozdravljiva

Omenjeni varnostni ukrep sme trajati najmanj šest mesecev in največ pet let. Tudi po njegovem poteku družba ne bo imela jamstva, da piroman ne bo nekoč znova podlegel skušnjavi in zanetil požar. »Specifičnega zdravljenja za motnje, kakršne so piromanija, kleptomanija ali ekshibicionizem, ni, poskuša se jih zgolj korigirati in stabilizirati,« je danes poudaril psihiater Andrej Pišec. Ko obdolženi utrpi čustveno obremenjenost in postane napet ali nervozen, izgubi nadzor nad impulzi in se ne more upreti vzgibu po namernem povzročanju požarov. Zato bi utegnil znova ponavljati tovrstna dejanja. Po mnenju izvedenca tak razplet vendarle ni nujen, za nadzor nad obdolžencem bi bil namreč ustrezen že mesečni obisk v psihiatrični ambulanti in redna vključenost v zavodu za usposabljanje, delo in varstvo.

Predsedujoča ptujska okrožna sodnica Biserka Rojic bo konec meseca izvedla še en narok. Obdolženi namreč zanika, da je zanetil prva dva požara na seznamu tožilca, med katerima je tudi najbolj uničujoči: Slovenske železnice so namreč prijavile za več kot 4,5 milijona evrov premoženjske škode. Tožilstvo je pridobilo mnenje Gregorja Kovača, izvedenca za primerjavo ljudi na fotografijah in videoposnetkih, ki je ocenil, da je na posnetkih varnostih kamer po vsej verjetnosti obdolženi. Njegova obramba pa zahteva novega izvedenca. Sodnica je odločila, da bo najprej zaslišala Kovača.

Preiskovalci so serijskega požigalca lovili kar štiri mesece, v soboto, 7. oktobra, pa ga je opazila policijska patrulja iz Gorišnice, kako je s kolesom bežal iz Dornave, kjer je tik pred tem zanetil požar v gospodarskem poslopju. Ko je zagledal policijsko vozilo, je odvrgel kolo in stekel po bližnjih njivah. Policistom ga je uspelo ujeti nekaj minut pred eno uro zjutraj.