Kitajske oblasti naj bi še razmišljale, da bi na teren poslale tudi potapljače, ki bi zapečatili morebitne razpoke na ladji, iz katerih se izliva nafta, je pisal hongkonški časnik South China Morningpost.

Oceanologi medtem opozarjajo, da bi lahko izlita nafta dosegla Japonsko in korejski otok Jeju. Glede na simulacijo bi se lahko onesnaženje »razširilo precej hitreje in dlje, kot smo sprva pričakovali,« so sporočili iz nacionalnega centra za oceanologijo v Veliki Britaniji.

Kitajske oblasti so sicer v torek sporočile, da sta se oblikovala najmanj dva večja naftna madeža. Enega, dolgega 18 kilometrov, so odkrili vzhodno od mesta, kjer je potonil tanker, drugega, dolgega 15 kilometrov, pa jugozahodno od potopljenega tankerja.

Iranski tanker Sanchi, ki je plul pod panamsko zastavo s 136.000 tonami nafte na krovu, je zagorel 6. januarja po trčenju s kitajsko tovorno ladjo, ki je prevažala žito, v Vzhodnokitajskem morju kakih 300 kilometrov vzhodno od Šanghaja. Na njem naj bi bilo 30 Irancev in dva člana posadke iz Bangladeša, doslej so našli tri trupla. Tanker je konec preteklega tedna v celoti potonil.