Po besedah glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Štruklja današnji pogovori, ki jih sam šteje kot prvi krog pogajanj o stavkovnih zahtevah, ki jih je sindikat postavil pred za 14. februar napovedano stavko, niso bili ravno dolgi, a so bili izpeljani v »konstruktivnem vzdušju, kar je dobro za začetek tako zahtevnih pogajanj«.

Po besedah Štruklja so danes razjasnili, kakšen bo okvir pogajanj, vladni strani so predstavili tudi svoje zahteve in podatke, s katerimi so jih podkrepili. Z vladne strani jim danes ni bil ponujen noben protipredlog, »je pa jasno, da so pogovori stekli«, je dejal Štrukelj v izjavi za medije po sestanku.

Naslednja pogajanja bodo čez teden dni

Cilj pogajanj po njegovih besedah je z vlado doseči stavkovni sporazum, do katerega bi prišlo še pred izvedbo stavke. Štrukelj je sicer danes, kot je dejal, Makovec Brenčičevi in Koprivnikarju povedal, da so priprave na stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v polnem teku in da bo skoraj 38.000 zaposlenih, kolikor jih je s svojim podpisom izrazilo strinjanje s stavko, slednjo tudi izvedlo, če bo to potrebno. »Stavka se bo začela 14. februarja, ne bo pa se takrat tudi nehala,« je napovedal.

Vladni strani so po besedah Štruklja danes predlagali, da bi drugi krog pogajanj izvedli čez en teden, nato pa bi se pogajali dvakrat tedensko. Sam je pri tem ministra in ministrico razumel, da bo vlada o teh vprašanjih razpravljala na seji, ki bo v četrtek, naslednji dan pa naj bi se s Svizom dogovorila o tem, kakšna bo dinamika pogajanj.

Ministrica Makovec Brenčičeva: Želimo se pogajati, da do stavke ne bi prišlo

Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je po sestanku pri šolskem sindikatu Sviz napovedala, da se vlada želi pogajati, in sicer na način, da do stavke, ki jo je Sviz napovedal za 14. februar, ne bi prišlo. S pogajanji bi bilo po njenem mogoče začeti že konec prihodnjega tedna, če bo vlada v četrtek imenovala pogajalsko skupino.

Kot je v izjavi za javnost po sestanku zapisala Makovec Brenčičeva, mora zdaj ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki ga vodi, v skladu z v četrtek sprejetimi vladnimi izhodišči pripraviti predloge in izhodišča za pogajanja ter jih posredovati ministrstvu za javno upravo. Na tej osnovi bodo nato oblikovali pogajalske skupine in začeli s pogajanji.

»Nadejamo se, da bo vlada prihodnji teden na seji odločala o imenovanju pogajalske skupine in o dinamiki pogajanj. V tem primeru bi bilo mogoče s pogajanji začeti že konec prihodnjega tedna,« je zapisala.

Izobraževanje je sicer po njenih navedbah eno »od ključnih družbenih podstati in tisto področje, ki potrebuje ustrezno vrednotenje dela in strokovno opolnomočenje, za kar si bo vlada močno prizadevala«.