Pospremljeno s posnetki o sproščenem vzdušju v Hiši miru na demilitariziranem mejnem območju med državama sta Južna in Severna Koreja v svet poslali sporočilo o sodelovanju slednje na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu. Seul, ki je leta 1988 gostil letne OI ob bojkotu severne sosede, se je ogrel tudi za predlog vodje organizacijskega komiteja OI Lee Hee Beoma, da bi športniki in spremljevalci iz Severne Koreje na prizorišče iger, oddaljeno le 80 kilometrov od najbolj zastražene meje na svetu, prvič dopotovali po kopnem. Na azijskih letnih igrah v Busanu leta 2002, ki se jih je ob 184 severnokorejskih športnikih udeležilo še blizu 500 navijačev in drugih spremljevalcev, so namreč organizirali zanje poseben ladijski prevoz in namestitev na turističnih križarkah.

Delegaciji dveh Korej pod vodstvom glavnega severnokorejskega pogajalca Ri Son Gwona in južnokorejskega ministra za združitev Cho Myoung Gyona sta se dogovorili tudi za obnovitev pogovorov vojaških predstavnikov in vzpostavitev telefonske zveze med vojskama, v skupni izjavi pa ni omenjeno, kako je Pjongjang sprejel predlog Seula o srečanju med korejsko vojno ločenih družin ob robu OI oziroma ob praznovanju korejskega lunarnega novega leta.

V olimpijskem duhu

Predsednik mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach je dogovor o sodelovanju Severne Koreje na OI označil kot velik prispevek k širjenju olimpijskega duha, sicer pa poročevalci omenjajo, da je bilo vzdušje na tokratnih pogovorih opazno prijaznejše kot v preteklosti, pa tudi v nasprotju z retoriko zadnjega obdobja, ki se je zaostrovala predvsem s severa, medtem ko se je na jugu z nastopom novega predsednika Moon Jae Ina ublažila. Seul je tako tudi izrazil pripravljenost za začasno odpravo določenih sankcij, čeprav je Pjongjang dal odločno vedeti, da se o svojem jedrskem in raketnem programu ne bo pogajal, čeprav je ta osnovni povod za mednarodno in južnokorejsko ukrepanje proti zaprtemu režimu. V enajst ur trajajočih pogovorih je Ri Son Gwon poudaril, da severnokorejsko orožje ni usmerjeno proti sosedi in nikomur drugemu kot proti sovražnim ZDA. »To ni stvar, ki bi zadevala Severno in Južno Korejo, sprožanje tega vprašanja pa ima lahko negativne posledice, ki bi izničile vse današnje dobre dosežke,« je v sklepnih pripombah dejal Ri. Južnokorejsko ministrstvo za združitev je v kasnejšem ločenem sporočilu izrazilo upanje, da bo izboljšanje stikov s serijo danes dogovorjenih potez tlakovalo pot za razpravo o »temeljni resoluciji« glede jedrskega vprašanja v prihodnosti.