Minuli četrtek je na redni pregled na Pediatrično kliniko UKC Ljubljana otroka pripeljal eden od staršev, za katerega se je pozneje izkazalo, da ima ošpice in je bil tega dne že kužen. Na kliniki iščejo ljudi, ki so bili v stiku z obolelim. Za zdaj ni zbolel nihče od njih.

»Ker je bila obolela oseba v stiku s številnimi bolniki, smo jih že konec tedna začeli iskati in jih v sodelovanju z infektologi in epidemiologi ustrezno obravnavati. Na vsak način moramo najti ogrožene otroke, ki so naši bolniki,« je povedala Anamarija Meglič, strokovna direktorica Pediatrične klinike. Obolela oseba se je gibala po več oddelkih klinike. Doslej so odkrili 250 tako imenovanih kontaktov, z vsemi so v telefonski navezi. »Ni panike, stvari imamo pod nadzorom,« je zagotovila Megličeva. Ogroženi zaradi okužbe so predvsem otroci, ki se zdravijo z zdravili, ki zmanjšujejo imunski odziv, oziroma prebolevajo bolezni, ki znižujejo imunost. Ogroženi so tudi nosečnice in otroci med šestim mesecem in enim letom starosti, ki še niso cepljeni. Zbolijo lahko tudi otroci, starejši od enega leta, ki so enkrat cepljeni, ter tudi popolno cepljeni otroci in odrasli, a pri njih ošpice potekajo blažje.

Ob vnosu ošpic v zdravstveno ustanovo so ravnali po ustaljenem sistemu, je povedala Tatjana Mrvič, vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb UKC Ljubljana. Med kontakti morajo najti ljudi, ki morajo biti cepljeni proti ošpicam ali dobiti zaščitna protitelesa. Če je nekdo v isti čakalnici z obolelo osebo, se lahko že v 15 minutah okuži. Bolezenski znaki se pojavijo v petih do 21 dnevih po okužbi, zato se bolezen, če bi se kdo od kontaktov minuli četrtek okužil, danes še ni pokazala. »Važno je, da vsi, ki bodo dobili protitelesa oziroma bodo prvič cepljeni, do 25. januarja ne bodo v stiku z drugimi ljudmi, saj lahko zbolijo kljub temu, da bodo dobili zdravila,« je povedala. Otrok, čigar starš je zbolel, je trenutno zdrav.

Maja Sočan, predstojnica Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, pa pričakuje, da bo cepljena večina kontaktov, ki jih bodo poiskali epidemiologi.

Drugi bodo cepljeni v najkrajšem možnem času ali obravnavani drugače, če cepljenje ne bo mogoče zaradi kontraindikacij. Poskrbeli bodo tudi za ljudi, s katerimi je bila obolela oseba v stiku, preden je prišla na Pediatrično kliniko. Obolela oseba se je okužila v tujini, v kateri državi, pa pristojni niso želeli razkriti. Kot kaže, ni bila cepljena proti ošpicam. Na kliniki bolezni pri oboleli osebi niso mogli prepoznati, je pojasnila Maja Sočan: »Zakonodaja kazni za osebo, ki okužbo razširi na druge ljudi, ne predvideva, saj kot laik ne more vedeti, za kaj gre.«

S cepljenjem ščitimo tudi ranljive skupine

Sočanova opozarja, da je zelo pomembno, da smo pravočasno cepljeni proti nalezljivim boleznim in da vzdržujemo visoko precepljenost, saj s tem ne ščitimo samo sebe, ampak vse ranljive skupine, ki cepiva ne morejo dobiti. Ljudem, ki imajo znake ošpic – vročino, izcedek iz nosu, vnetje očesne veznice, kožni izpuščaj – svetuje, naj ne hodijo v zdravstveni dom, ampak naj najprej pokličejo po telefonu. Tako se lahko zdravstveni delavci pripravijo na obravnavo in preprečijo situacije, do katere je prišlo na Pediatrični kliniki.

Na kliniki pripravljajo tudi seznam zdravstvenih delavcev, ki so bili v stiku z obolelo osebo, pri čemer so, poudarja Megličeva, proti ošpicam cepljeni vsi zaposleni. Za to so poskrbeli že leta 2015, ko so ošpice prepoznali pri deklici, ki je ležala na oddelku. Takrat se je okužila tudi noseča medicinska sestra, ki je zaradi okužbe žal izgubila otroka.