Knjiga Michaela WolffaOgenj in bes, ki je zaradi groženj s prepovedjo in zaradi izjemnega zanimanja javnosti prišla na knjižne police nekaj dni pred uradno napovedjo, je »obsojena« na to, da postane uspešnica. Zanimanje svetovne javnosti so spodbudili objavljeni odlomki v ameriških medijih, ki navajajo pikantne podrobnosti iz predvolilne kampanje sedanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa ter iz njegovega prvega leta predsedovanja, skupaj z dejanji družinskih članov in sodelavcev. Wolff se pri tem v precejšnji meri sklicuje na navedbe nekdanjega Trumpovega zaupnika in političnega stratega Steva Bannona, a tudi na pogovore s predsednikovim osebjem in njim samim. Bela hiša je sicer objavila, da Wolff ni imel dostopa vanjo, a je novinar sam danes povedal, da se je osebno pogovarjal s Trumpom, ko je pripravljal gradivo za svojo knjigo.

V današnjem pogovoru za NBC je Wolff zatrjeval, da so nekateri predsednikovi sodelavci Trumpa označevali za otročjega. Dejal je, da se je s predsednikom neposredno pogovarjal, ne ve pa, ali se je slednji zavedal, da gre za intervju. »Zagotovo pa pogovor ni bil 'off the record',« torej takšen, ki se ga ne sme objaviti, je dodal Wolff in s tem zavrnil možnost, da bi bilo srečanje s Trumpom zasebno. Dodal je, da je bil s Trumpovimi sodelavci v navezi ne le vsak dan, ampak »iz minute v minuto«. Posebno odmevna pa je bila njegova pripomba na vprašanje o navedbi v knjigi glede Trumpove usposobljenosti za predsedovanje ZDA. Dejal je, da je »sto odstotkov ljudi okoli predsednika« postavljalo pod vprašaj njegovo inteligentnost in primernost za predsedniški položaj, mnogi pa so ga označili za »bedaka, za idiota«.

Za New York nič novega

Knjiga je v trenutku postala najbolj prodajana v spletni trgovini Amazon, iskana pa tudi na policah knjigarn. V Washingtonu so pred prodajalno Kramer Books ljudje kljub mrazu v dolgi vrsti čakali na začetek prodaje že danes opolnoči, ob desetih je bila knjiga v vseh poslovalnicah v prestolnici razprodana, so poročale agencije. Dodale so, da je bilo manj zanimanja v New Yorku, kjer je Trump doma. Neka knjigarna je prodala le štiri od 160 naročenih izvodov.

Bela hiša vztraja pri tem, da so navedbe v knjigi polne napak in laži. Tiskovna predstavnica Sarah Sanders jo je označila za »izmeček«, a v nasprotju s Trumpom, ki je tvitnil, da je zavrnil vse Wolffove telefonske klice, povedala, da sta se s predsednikom na kratko slišala. Dodala pa je, da si je Wolff izmislil vrsto zgodb, da bi prodal več izvodov.

Knjiga je le del Trumpovih težav. Politico je v četrtek objavil, da so kongresni demokrati in en republikanec decembra povabili na pogovor profesorico psihiatrije z univerze Yale Bandy X. Lee. Ta jih je opozorila, da Trump kaže vsa znamenja, da ne bo več dolgo zdržal pritiskov položaja. Sandersova se je ogorčeno odzvala na ugibanja o predsednikovem duševnem zdravju in pripravljenosti na morebitno poslabšanje njegovega stanja, ki so se povečala po tvitu o tem, da ima večji jedrski gumb od voditelja Severne Koreje. »Če ne bi bil duševno uravnovešen, potem ne bi bil predsednik. To je sramotna obtožba,« je dejala.

Zmedo v Beli hiši je ponovno potrdil sam Trump, ko so ga v četrtek povprašali za mnenje o Bannonu. Tokrat je dejal, da ne ve, kaj naj reče, ker ga je Bannon v sredo zvečer na radiu Breitbart označil za velikega človeka.