Islandija, ki ima zgolj okoli 323.000 prebivalcev in se ponaša z močno ekonomijo, ki temelji na turizmu in ribištvu, je na seznamu enakosti med spoloma Svetovnega ekonomskega foruma na prvem mestu. Toda Islandke so vsaj do nedavnega zaslužile 14 do 18 odstotkov manj kot moški. Z zakonom, ki je prišel v veljavo s prvim dnem tega leta, pa bodo podjetja morala dokazati, da zaposlenim plačujejo enako za enako delo ne glede na spol. Z uzakonitvijo tega zakona je Islandija postala prva država, ki je legalizirala enako plačilo tako za ženske kot moške.

Nov zakon velja tako za javna kot zasebna podjetja

Po novem zakonu bodo podjetja z več kot 25 zaposlenimi morala zagotoviti potrdila, da je delo enake vrednosti tudi enako plačano. Tisti, ki tega dokazila o enakosti plačila ne bodo imeli, bodo morali plačati kazen. Nekatere države so sicer tovrstno obvezo že uvedle, vendar je Islandija prva, kjer to velja za delodajalce tako v javnem kot zasebnem sektorju.

Vrzel v plačah želijo izničiti do leta 2020

»Zakonodaja je v bistvu mehanizem, ki zagotavlja enako plačilo ženskam in moškim,« je dejala Dagny Osk Aradottir Pind, članica islandskega združenja za ženske pravice. »Že desetletja je v veljavi zakonodaja, ki pravi, da mora biti plača enaka za moške in ženske, vendar imamo še vedno vrzel v plačah.«

Novo zakonodajo je podprla tako desnosredinska vlada kot opozicija. V islandskem parlamentu je skoraj 50 odstotkov poslank žensk. »Mislim, da so se ljudje začeli zavedati, da gre za sistematičen problem, ki ga moramo reševati z novimi metodami,« je dejala Aradottir Pind. »Ženske o tem govorijo že desetletja in resnično menim, da smo uspeli dvigniti ozaveščenost, in uspeli priti do točke, ko so ljudje sprevideli, da zakonodaja, ki smo jo imeli, ne deluje, in da moramo storiti nekaj več,« je poudarila. Vrzel v plačah želijo izničiti do leta 2020.