Da je tretjerazredni državljan brez pravic, obsojen že vnaprej, in da je Slovenija policijska država, ki zatira socialno ogrožene sloje, se je pridušal znani zapornik Stephen Casiraghi, preden se je sodni senat pod vodstvom Martina Jančarja umaknil na posvetovanje o tem, ali je zagrešil očitke iz obtožnice. A se pozneje nad razsodbo ni kaj dosti pritoževal. Kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi so ga oprostili, zaradi nevarne vožnje pa obsodili, a na skoraj leto manj, kot je zahtevala tožilka Jerneja Pielick – dobil je deset mesecev zapora. Zagotovo pa je bila zanj najbolj tolažilna zadnja odločitev sodnega senata: odpravili so mu pripor, v katerem je bival vse od marca. Tako je od danes ponovno na prostosti.

»Policija zasleduje vse nas«

Casiraghi je bil že večkrat obsojen, najbolj pa sta odmevala ugrabitev in kruto spolno izživljanje nad mlado avtoštoparko. Triindvajsetletna zaporna kazen naj bi se mu iztekla šele avgusta 2019, a so ga že 9. marca letos po odločitvi vrhovnega sodišča presenetljivo izpustili izza rešetk. 25. marca pa se je spet srečal s policisti, uslužbenci PP Ljubljana Center. Kot se je izkazalo, so vedeli, da je bil izpuščen, in opozorjeni, da naj bi se z modrim cliem z različnima registrskima tablicama gibal po njihovem območju. Nadrejeni so jim naročili, naj bodo nanj pozorni in skrajno previdni. Dva sta clia nato res opazila, a še preden sta se uspela Casiraghiju približati, je sedel v avto in odpeljal. Druga patrulja ga je skušala ustaviti, vendar se za znake, sirene in utripajoče luči ni menil. Med vratolomno vožnjo (brez vozniškega dovoljenja) je vsaj dvakrat zapeljal skozi križišče pri rdeči luči in po enosmerni cesti v napačno smer. Ljudje so se umikali, en voznik se mu je izognil tako, da je zapeljal na parkirišče ob cesti. Ko so ga vendarle ustavili, pa je grozil, da se bo že maščeval, ker mora biti tako dolgo vklenjen. In da bo imela ljubljanska policija veliko dela, ko bo čez dve leti prišel iz zapora.

Zagovornica Nataša Ljubič je trdila, da so ga policisti že vse od prihoda na prostost nadzorovali brez vsake pravne podlage. Le zato, ker je šlo za Casiraghija. Nezakonit naj bi bil tudi postopek, ki so ga z njim hoteli opraviti 25. marca. »Različni tablici ne moreta biti povod,« je dejala in dodala, da je vse, kar se je pozneje zgodilo, izzvala policija sama. Sodni senat se ni strinjal. »Delovanje policije je primarno preventivno. Res bi lahko rekli, da vas je policija nadzorovala, ampak konec koncev nadzoruje vse nas,« je pojasnil Jančar – in ga ob tem opomnil, naj tudi poslej pričakuje nadzor. V tem, da so bili policisti obveščeni, da je na njihovem terenu »operativno zanimiva oseba«, senat ni videl nič nezakonitega. »Osebno sicer menim, da zasledovanje ni bilo potrebno. Vedeli so, kdo ste in s čim se vozite. Ampak na ukaz ste bili dolžni ustaviti. Vi pa ste začeli brezobzirno voziti, in to ravno zato, da bi se otresli zasledovalcev,« je dejal sodnik.

»Obljuba maščevanja« ni kaznivo dejanje

Zaradi nevarne vožnje so ga torej obsodili, obtožbe zaradi besed policistoma pa oprostili. Po Jančarjevih besedah je šlo za »obljubo maščevanja«, kar ni kaznivo dejanje. Policista nista znala povedati, ali je bila obljuba uperjena proti njima ali proti vsem policistom. Enako ni bila konkretizirana izjava, da bo imela ljubljanska policija veliko dela, ko bo prišel iz zapora.

Tožilka je za nevarno vožnjo predlagala leto in devet mesecev zapora, za maščevanje pa dve leti in pet mesecev. Sodnik je upošteval, da med divjanjem po mestu ni bil nihče poškodovan in da je obtoženi zaradi kršitve prometnih predpisov že dobil položnico za plačilo 1200 evrov globe. »Upam, da bo ta kazen zadostna in bo delovala preventivno,« je izjavil. Pripor so mu odpravili zaradi nesorazmernosti med časom, ki ga je že prebil na Povšetovi, in izrečeno kaznijo. Sodba še ni pravnomočna, tožilka je že napovedala pritožbo.