Ena redkih pozitivnih novic iz Sirije je včeraj prišla iz Vzhodne Ghoute, kjer so predstavniki sirskega režima in upornikov dosegli dogovor o evakuaciji najbolj ogroženih pacientov. Število je sicer zelo nizko, začelo se je z zelo bolnimi evakuiranimi tremi otroki in moškim. V naslednjih dneh naj bi iz območja pod nadzorom upornikov, kjer je ujetih 400.000 ljudi, od tega tretjina otrok, zanje pa v obupnih razmerah skrbi 107 zdravnikov, evakuirali skupno 29 ljudi. Prepeljali jih bodo v bližnji Damask. Na prednostnem seznamu za evakuacijo je sicer približno petsto oseb. OZN je na dovoljenje za začetek evakuacije, ki jo izvajata Rdeči križ in Rdeči polmesec, čakal več mesecev.

Vzhodna Ghouta je eno zadnjih večjih oporišč sirskih upornikov v državi, položaj tam pa zelo zapleten. Letos spomladi je spet prišlo do spopadov med tremi uporniškimi skupinami, medtem ko je ozemlje napadala tudi sirska vojska. Rusija, Iran in Turčija so potem dosegli dogovor o umiritvi razmer, ki pa so se nedavno spet zaostrile, ko je sirska vojska upornike obtožila za napade in nanje odgovorila. Al Asadov režim sicer obtožujejo, da je v Ghouti, ruralnem predmestju Damaska, leta 2013 uporabil kemično orožje sarin.

Erdogan nazaj h kritiki Al Asada

Dogajanje okoli Sirije je dinamično tudi na mednarodnem parketu. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, za katerega se je zdelo, da sta ga Rusija in Iran prepričala v nekoliko manj oster odnos do sirskega predsednika Bašarja Al Asada, zdaj pravi, da je Al Asad »terorist« in da je nadaljevanje mirovnega procesa z njim nemogoče. Ta vnovična zaostritev besednjaka je morda Erdoganov odgovor ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ker je Rusija na mirovne pogovore prihodnji mesec v Sočiju povabila tudi predstavnike sirskih Kurdov, kot so dejali sami. Turčija njihovi udeležbi ostro nasprotuje in jih označuje za teroriste. Rusija se medtem brani očitkov, da s svojim vzporednim mirovnim procesom spodkopava tistega pod okriljem OZN v Ženevi. Predstavniki štiridesetih uporniških skupin so sicer sporočili, da jih v Soči ne bo.

Ruski parlament pa je potrdil odločitev o podaljšanju najema pomorskega oporišča v Tartusu in letalskega v Hmeimimu v Siriji za 49 let. Obrambno ministrstvo je napovedalo veliko širitev oporišča ob Sredozemskem morju, ki bo lahko gostilo enajst vojaških ladij, tudi na jedrski pogon, medtem ko ima trenutno zmogljivosti samo za eno. ba, agencije