Enajst hišnih preiskav in 13 preiskav osebnih vozil je bilo eno izmed zadnjih dejanj kriminalistične preiskave, s katero so slovenski policisti v sodelovanju s hrvaškimi kolegi in Europolom v teh dneh iskali dokaze zoper mednarodno združbo, vpleteno v nameščanje nogometnih tekem in ilegalne stavnice. Med osumljenci naj bi bil tudi nekdanji slovenski nogometni vratar Dino Lalić, ki je bil v preteklosti na Hrvaškem in v Italiji že vpet v goljufanje s športnimi stavami. Tokrat naj bi bili aretirani (devet oseb v Sloveniji in dve na Hrvaškem) vpleteni v ilegalne stave in manipuliranje s tekmami v Srbiji, Makedoniji in na Češkem.

Osumljeni nameščanja vsaj petih tekem

V Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so preiskavo začeli marca letos, ko so na spletu našli različne spletne platforme, prek katerih je bilo mogoče položiti visoke stave pri ponudnikih stav v Aziji, neuradno v Singapurju. Tamkajšnji stavni kriminalci so bili že pred leti povezani z nameščanjem okoli 700 tekem po vsem svetu, od tega več kot polovico v Evropi. Tokrat naj bi šlo po neuradnih informacijah za pet tekem.

»Člani kriminalne združbe so osumljeni, da so manipulirali tekme v profesionalnih nogometnih ligah v Srbiji, Makedoniji in Češki republiki. Na podlagi vnaprej dogovorjenih in osumljencem znanih izidov nogometnih tekem so osumljeni vplačali stave v Aziji, s pravilnimi napovedmi izida tekem pa so si zagotovili dobitke,« je pojasnil Drago Menegalija iz generalne policijske uprave. Z goljufijami naj bi po za zdaj še neuradnih informacijah zaslužili okoli 145.000 evrov, očitani nelegalni zaslužek pa se utegne v nadaljevanju še povečati, saj policija nekatere sume še preverja.

Ilegalna spletna platforma je bila po besedah slovenske policije zastavljena tako, da je omogočala popolno anonimnost finančnih transakcij, osumljeni pa so nakazila opravljali s pomočjo virtualnih plačilnih sistemov skrill in paysafe. Zaslužek so nato iz ilegalne stavnice nakazali v alternativne bančne platforme, ki jih nekatere banke ponujajo za zagotavljanje anonimnosti, od tam pa je denar romal v različne slamnate družbe v davčnih oazah.

Skoraj 40.000 ponarejenih evrov

Kriminalisti ocenjujejo, da so se osumljenci v času preiskave povezali tudi z drugimi združbami, ki so v ilegalne športne stave investirale dobičke iz preprodaje drog ali drugih nezakonitih poslov.

V hišnih preiskavah so policisti poleg elektronskih naprav in telefonov zasegli tudi dva avtomobila, 19.650 evrov gotovine in še za 38.500 evrov ponarejenih evrskih bankovcev. Direktor NPU je pohvalil svoje podrejene in izpostavil predvsem razkritje prepletenosti različnih kriminalnih združb ter dobro sodelovanje z Europolom. Ta je od začetka preiskave zagotavljal analitično podporo, na dan hišnih preiskav pa so trije Europolovi strokovnjaki prišli tudi v Slovenijo.