Truplo komaj tridesetletne Rebecce Dykes so našli v soboto v prenosnem zabojniku za smeti ob avtocesti na obrobju libanonskega glavnega mesta. Libanonska policija je britanskim oblastem sporočila, da je aretirala taksista iz več razlogov kontroverzne globalne taksi službe Uber. Aretirani taksist naj bi bil 35-letni Terek Hesso. Policija naj bi ga dobro poznala, ker je odslužil že več zapornih kazni. Libanonska policija je tudi potrdila, da je mlado diplomatko spolno napadel in zadavil ter da ga bodo obtožili posilstva in umora.

Prva diplomatska služba

To je bila prva diplomatska služba mlade Londončanke, ki je prej delala na britanskem zunanjem ministrstvu, kjer je vodila oddelek za oblikovanje politike do Libije in analizirala dogajanje v Iraku. Še prej je poučevala angleščino na kitajski mednarodni šoli. Na univerzi v Manchestru je diplomirala iz antropologije. Magistrirala je na londonski univerzi Birkbeck iz mednarodne varnosti in globalnega upravljanja. Nasilne smrti je umrla samo nekaj dni pred odhodom na božične počitnice v Britanijo. Po dosedanjih informacijah naj bi petkov večer preživela na zabavi, organizirani ob odhodu kolega ali kolegice, ki je bila v priljubljeni bejrutski četrti Gemmayzeh, znani po najboljših in najdražjih restavracijah in nočnih klubih v libanonskem glavnem mestu. Poučeni pravijo, da se v tej zelo prijetni sproščeni četrti družijo diplomati, tuji novinarji in predstavniki dobrodelnih organizacij ter bogati Libanonci. Pogosto do jutranjih ur.

Taksist priznal umor

Rebecca naj bi odhodno zabavo v znanem nočnem baru Demo zapustila okoli polnoči. Od takrat je ni nihče več videl žive. Libanonska tiskovna agencija NNA poroča, da je aretirani priznal, da se je odzval na njeno naročilo, da jo je poskusil posiliti in da jo je, ker se je upirala, zadavil in njeno truplo odvrgel v zabojnik za smeti. Britanski Daily Mail medtem trdi, da so mu libanonski preiskovalci povedali, da je bila nesrečna britanska diplomatka najmanj dvakrat posiljena. Znanka umorjene Josie Ensor, dopisnica britanskega dnevnika Daily Telegrah, pravi, da je ta umor šokiral tujce, ki živijo v Bejrutu. Ensorjeva, ki je bila povabljena na to zabavo, a se je zaradi drugih obveznosti ni mogla udeležiti, pravi, da se je Rebecca »šele začela samostojno postavljati na noge v Bejrutu, spoznavati mesto in navezovati prijateljstva«.

Aretacija sredi noči

Britansko zunanje ministrstvo je potrdilo aretacijo osumljenca, ki so ga aretirali med racijo v njegovem stanovanju ob treh zjutraj, potem ko je policija izsledila njegovo vozilo v bližini zabojnika za smeti na posnetkih prometnih varnostnih kamer. Uradni libanonski predstavnik je sedmi sili dejal, da dosedanja preiskava ne kaže na to, da je bil umor politično motiviran.

Kljub kaotičnemu položaju na večjem delu Bližnjega vzhoda so poznavalci Bejrut v zadnjih nekaj letih razglašali za razmeroma varno mesto. Zato je umor mlade britanske diplomatke toliko bolj pretresel mednarodno skupnost in tujce, ki živijo v Bejrutu. Do zdaj številni med njimi niso niti pomislili, da bi bilo nevarno ustaviti taksi na ulici ali poklicati Uber. Mnogi tujci v Bejrutu zdaj pravijo, da bodo v prihodnje veliko previdnejši in da jih je ta umor opozoril na to, da v vsakem velikem mestu po svetu prežijo podobne nevarnosti.