Pred vhodom v desni trakt drugega nadstropja v črnomaljskem domu starejših so na kup naloženi postelja, stol, omarica, čistila, zaboji z rjuhami, krpe. V hodniku, prekritem s sajami, je še vedno zaznati vonj po dimu, tudi čajna kuhinja je polna saj, strop sredi hodnika, pred sobama 229 in 230, je črn. Kriminalisti so danes okoli enajste ure končali večurni ogled prizorišča nedeljskega požara, kmalu zatem je nekaj stanovalk, ki so jih preselili v druge sobe, v spremstvu osebja prišlo po svoje stvari. A ožgana vrata sobe, ki je pogorela, ostajajo zaprta.

Zakaj je zagorelo, še ni znano. Soba, v kateri je bil nastanjen 88-letni stanovalec, ki je zaradi hudih poškodb še isti večer umrl na kliniki za opekline UKC Ljubljana, je uničena, prav tako sosednja, pa oprema, hodnik, tla, skratka vse, kjer je bila voda, pravi direktorica doma Valerija Lekić Poljšak. Osebje doma te dni popisuje celotno škodo, tako da ta še ni znana. »Prav gotovo se bomo skupaj z ministrstvom čim prej lotili obnove. Če bo potrebna obnova celotnega trakta, kar je po mojem mnenju tudi najbolj smiselno, pa iz izkušenj z obnovami v prejšnjih letih vemo, da je takšna investicija okoli 300.000 evrov.«

Kot je dejala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, ki si je danes popoldne ogledala posledice požara, bo ministrstvo kot ustanovitelj in lastnik vsekakor pomagalo domu starejših: »Zagotovo ga ne bomo pustili samega v tej zgodbi. Žal ministrstvo nima rezerviranih interventnih sredstev v proračunu za take primere. Zato se bo treba dogovoriti in nekako najti potrebna sredstva za sanacijo. Objekt je zavarovan, tako da je del škode pokrit z zavarovanjem. O oceni škode je še prezgodaj govoriti, je pa kar precejšnja.«

Požrtvovalnost zaposlenih, gasilcev, policistov

Po besedah Lekić-Poljšakove je bilo v novomeški urgentni center v nedeljo popoldne odpeljanih sedem ljudi, od tega pet zaposlenih. Najhuje poškodovanega stanovalca so takoj prepeljali v Ljubljano, druga stanovalka pa je bila danes še vedno na opazovanju. Dve zaposleni sta se iz bolnišnice vrnili že v nedeljo zvečer, tri pa danes. »To so zaposlene, ki so bile prve na kraju dogodka in so začele požrtvovalno reševati, kar se je dalo. Pri tem so same zaradi vdihavanja dima utrpele poškodbe. So pa zaposleni točno vedeli, kaj delajo in kako odreagirati, da bodo posledice čim manjše, predvsem kar zadeva poškodbe ljudi.«

V intervenciji je sodelovalo 65 gasilcev, poleg črnomaljskih še iz petih okoliških prostovoljnih društev. Kot smo poročali, so zaposleni takoj začeli gasiti in evakuirati trakt. Najprej so iz doma, v katerem trenutno biva 197 večinoma nepokretnih ljudi, s pomočjo gasilcev evakuirali 69 stanovalcev. Med njimi so morali 21 stanovalcev, ki so bili nastanjeni v omenjenem traktu, preseliti po drugih sobah, preostali pa so se že zvečer lahko vrnili v svoje prostore. Kot je že v nedeljo dejal poveljnik PGD Črnomelj (in tudi pomočnik komandirja na črnomaljski policijski postaji) Jože Weiss, sta bila gašenje in evakuacija zaradi gostega dima precej zahtevna.

Po besedah tiskovne predstavnice Policijske uprave Novo mesto Alenke Drenik so kriminalisti že v nedeljo začeli ogled požarišča in ugotavljanjem okoliščin. Danes so se jim pridružili še forenziki iz Nacionalnega forenzičnega laboratorija. O požaru sta bili že obveščeni tudi preiskovalna sodnica in okrožna državna tožilka.