Točno dva tedna je včeraj Slovenijo in Hrvaško ločilo od konca polletnega obdobja, v katerem bi se morali državi dogovoriti o implementaciji razsodbe arbitražnega sodišča o meji. Čeprav je evropska komisija ponudila svoje usluge v obliki posredovanja prvega podpredsednika komisije Fransa Timmermansa, sta premier Miro Cerar in njegov hrvaški kolega Andrej Plenković na svojem včerajšnjem, že sedmem srečanju od razglasitve arbitražne razsodbe poskušala najti pot iz slepe ulice meddržavnega dogovarjanja o arbitražni razsodbi. Po več kot dveh urah pogovorov sta se dogovorila, da Cerar v torek v Zagrebu obišče Plenkovića. Do tega obiska doslej ni prišlo, ker so stališča obeh držav glede veljavnosti in uresničevanja arbitražne odločbe ostajala na ločenih bregovih. Tudi po njunem včerajšnjem pogovoru pomembnejšega zbližanja ni zaznati.

Iskanje točk za soglasje, ne pa za uresničitev razsodbe

Tako kot si obe državi različno razlagata izvrševanje arbitražne razsodbe, imata premierja o svojem prihodnjem srečanju v Zagrebu različne interpretacije. Medtem ko Cerar obisk vidi kot zadnjo priložnost, da se skupaj s Hrvaško doseže dogovor za izvršitev arbitražne razsodbe pred iztekom polletnega roka, Plenković pravi, da naj bi bilo srečanje namenjeno utrjevanju tistih točk glede meje, o katerih se državi strinjata. Čeprav torej Cerar želi Hrvaški dati še eno priložnost, ostaja v svojih pričakovanjih realist. »Nujno je, da se dobiva, da vidiva, kaj je mogoče še storiti,« je dejal po včerajšnjem pogovoru s Plenkovićem. Konec decembra bo namreč Slovenija začela ustrezna ravnanja, do katerih je na osnovi arbitražne razsodbe upravičena, je poudaril Cerar. Pripravljati bo torej začela tožbo proti Hrvaški, saj jo bo razumela kot kršiteljico evropskega pravnega reda.

Po Plenkovićevi razlagi naj bi s Cerarjem v Zagrebu iskala tiste točke, pri katerih obstaja soglasje. Srečanje naj bi bilo namenjeno ohranitvi dialoga, pomagalo pa naj bi tudi preprečevati enostranske poteze in incidente. Je torej mogoče Cerarjev obisk v Zagrebu razumeti kot pripravljenost Hrvaške, da se pogovarja o uresničitvi arbitražne razsodbe, je zanimalo novinarje, vendar hrvaški premier tega ni potrdil. Dejal je le, da je bilo včerajšnje srečanje v Bruslju namenjeno utrjevanju dialoga. Cerar je ta del pogovora očitno nekoliko drugače razumel. »Nisem pričakoval obljube, da se bomo dogovorili o izvršitvi arbitražne razsodbe. Vendar nam zadostuje zaveza, da bo to osrednja tema pogovora v Zagrebu,« je dejal Cerar.

Erjavec zastopa trše stališče od Cerarja

Vsaj v eni točki se premierja vendarle strinjata. Njun sestanek prihodnji teden naj bi bil dokaz, da sta se državi sposobni pogovarjati. »Želimo pokazati, da gre za zreli in odgovorni državi, ki razumeta stališča tako Ljubljane kot Zagreba,« je dejal Plenković in dodal, da se obe strani strinjata o metodi reševanja spora.

Slovenski zunanji minister Karl Erjavec pa tudi po včerajšnjem dogovoru o Cerarjevem obisku v Zagrebu ostaja pri dosedanjem stališču, da dialog med Slovenijo in Hrvaško ni smiseln, dokler predsednik hrvaške vlade ne prizna arbitražne odločbe. »Vsak dialog s Hrvaško je napaka, če hrvaška stran ne prizna arbitražne odločbe in se ne začne pogovarjati o tem, kako jo bomo implementirali,« nam je dejal včeraj.