Republikanska stranka je v obeh domovih kongresa očitno zbrala dovolj glasov, da prihodnji teden spravi pod streho davčno reformo, kar bo daleč največji zakonodajni dosežek administracije Donalda Trumpa v slabem letu dni njegovega predsedovanja. Danes so namreč končali pisanje končne različice reforme in pred tem vanjo vnesli zadnje spremembe, ki so pripomogle k zagotovitvi potrebne večine.

Izgubijo lahko največ dva glasova

Nekaj negotovosti je tik pred zdajci vnesel floridski senator Marco Rubio, ki je lani proti Trumpu gladko izgubil boj za predsedniško nominacijo republikanske stranke in moral ob tem požreti tudi nekaj zmerljivk in zasmehovanja sedanjega predsednika na račun svoje višine. V četrtek je Rubio namreč dejal, da zakona ne bo podprl brez povečanja davčnih ugodnosti za otroke. Toda do sinoči je floridski senator očitno dosegel svoje, saj je nakazal, da davčno reformo zdaj podpira.

Ker sta predstavniški dom kongresa in senat sprejela vsak svojo različico reforme, je bilo treba besedilo uskladiti. To so danes očitno spravili pod streho, enotni zakon pa naj bi začeli sprejemati v torek. V predstavniškem domu republikanci ne bodo imeli težav z zagotavljanjem večine, lahko pa demokrati zavlačujejo s postopkom. Precej bolj občutljiv je za republikance senat, kjer imajo tesno večino 52 glasov proti 48. To pomeni, da si lahko privoščijo le dva izgubljena glasova svojih senatorjev (ob izenačenju odda odločilni glas predsednik senata, to je podpredsednik države Mike Pence). Pri tem imajo republikanci celo nekaj sreče, saj v torek izvoljeni demokratski senator Alabame Doug Jones letos najverjetneje še ne bo prisegel, saj bo uradno potrjevanje izidov v Alabami vzelo nekaj tednov. Dotlej bo ta sedež zasedal nadomestni senator, republikanec Luther Strange.

Poleg Rubia so imeli pomisleke o reformi še vsaj štirje republikanski senatorji, hkrati pa bo za potrditev skoraj nujno, da na glasovanje prideta tudi senatorja John McCain in Thad Cochran, ki imata težave z zdravjem in sta v zadnjih dneh v senatu manjkala.

Javnost ni navdušena

Republikanci so pod velikim pritiskom, da zaradi večine v obeh domovih kongresa in zato, ker je iz njihove stranke predsednik države, sprejmejo kakšen odmevnejši kos zakonodaje, potem ko jim je spodletelo razveljavljanje Obamove zdravstvene reforme. Vendarle, davčna reforma je lahko dvorezni meč. Ankete so v zadnjem času pokazale, da reformi nasprotuje dvakrat več vprašanih, kot je njenih podpornikov. Prevladujoče prepričanje namreč je, da reforma največ prinaša korporacijam in premožnim, pri čemer ankete kažejo, da sta po mnenju dveh tretjin Američanov prav ti kategoriji obdavčeni premalo. Reforma prinaša olajšave tudi drugim, denimo s spremembo dohodninskih razredov, a nesorazmerno manjše. Ali bo to dovolj za povečanje podpore javnosti, bo pokazal čas.

Republikanci na pomisleke odgovarjajo z zanje klasično razlago, da bodo podjetja in premožnejši zaradi nižjih davkov še več vlagali v gospodarstvo, kar bo spodbujalo rast in zaposlovanje ter tako povečalo prilive v zvezno blagajno. Zadnje bo tudi nujno, če bodo hoteli pokriti del minusa, ki ga reforma ustvarja pri prilivih v zvezno blagajno. Da bi pokrili vsega, bo po izračunih sodeč nemogoče, zato reforma tudi odpravlja nekatere olajšave in ugodnosti. Pomisleke tistih svojih politikov, ki veljajo za finančne jastrebe in tradicionalno nasprotujejo večanju primanjkljaja, pa jim je očitno uspelo odpraviti.