Zoper predsednika SDS Janeza Janšo na ljubljanskem okrožnem sodišču teče postopek za odvzem skoraj 400.000 evrov vrednega premoženja nezakonitega izvora. Tožilstvo zahteva odvzem nepremičnine v Bovcu, polovice stanovanja na Mesarski cesti v Ljubljani, hiše in gospodarskega objekta v Ložnici pri Velenju, avtomobila in drugega Janševega premoženja v vrednosti 53.415 evrov. Poleg tega je zahtevalo tudi zamrznitev premoženja. A Janši je za zdaj uspelo preprečiti vpis zaznamb na nepremičnine v Ložnici, na Mesarski cesti in v Bovcu.

Tožilstvo napoveduje pritožbo

»Okrajno sodišče v Cerknici je odločalo samo v teh dveh zadevah. Za odločanje o tožbi o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, ki jo je vložilo specializirano državno tožilstvo (SDT), cerkniško okrajno sodišče ni odločalo,« so pojasnili na sodišču. Odločitev sodišča v Cerknici še ni pravnomočna, tožilstvo pa že napoveduje pritožbo.

Janša je v odzivu zapisal, da je »tožba za odvzem mojega premoženja oziroma doma moji družini vsebinsko zlagana, formalno pa brezpredmetna«. Odločitev sodišča je označil za »samoumevno«, zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) pa za neustaven.

Odločitev ni pravnomočna

Dokler o pritožbi ne odloči višje sodišče, na omenjenih nepremičninah ostaja plomba, ki jo vpiše sodišče po uradni dolžnosti. Na SDT so poudarili, da ta odločitev ne vpliva na ravnanje v zvezi z začasnimi zavarovanji v postopkih po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Zaznambo spora namreč ureja zakon o zemljiški knjigi, pogoje za odreditev začasnega zavarovanja pa ZOPNI.

Ali odločitev v primeru Janša lahko vpliva na postopke za odvzem nezakonitega premoženja nekdanjega predsednika uprave Intereurope Andreja Lovšina, družine pokojnega Jožeta Zagožna, Igorja Bavčarja ali Dragana Tošića? Iz odvetniške družbe Čeferin, kjer zagovarjajo slednja, nam na vprašanje niso odgovorili, odvetnik Andreja Lovšina Dean Babič pa opozarja, da so vsakršne primerjave prezgodnje in da vseh primerov ne gre metati v isti koš. Odločbo bo vsekakor preučil. »Če bo odločitev pravnomočna in bo to nova sodna praksa, bodo sodišča seveda morala to upoštevati,« dodaja.