O načrtu za gradnjo begunskih kampov je prvi poročal časnik Financial Times, ki je dostopal do notranjih dokumentov državnega telekomunikacijskega velikana, ki je bil očitno zadolžen za zagotavljanje internetnih storitev v kampu. V dokumentu v kitajskih pismenkah, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih in kitajskih spletnih straneh, so zapisani načrti za gradnjo najmanj petih begunskih taborišč v provinci Jilin, ki leži ob meji s Severno Korejo.

Kot so zapisali, bodo nova begunska taborišča zgradili v pripravi na povečano število beguncev in izgnancev, ki jih bo sprožil potencialno grd propad režima Kim Jong Una. V dokumentu so zapisali: »Zaradi čezmejnih napetosti ... sta odbor [komunistične stranke] in vlada občine Čangbaj predlagala ustanovitev petih begunskih taborišč.« Predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lu Kang gradnje niza kampov sicer ni ne potrdil, ne zanikal, pojasnil je le, da poročila s tovrstno vsebino še ni videl.

V medijih blizu meje s Severno Korejo prispevki o ravnanju v primeru jedrske nesreče

Cheng Xiaohe, strokovnjak za Severno Korejo na univerzi v Pekingu, je pojasnil, da sicer ne more potrditi pristnosti dokumenta, bi pa bilo od Kitajske zelo neodgovorno, če se na morebitno prihodnost ne pripravi. »Napetosti na Korejskem polotoku so visoke ... Je na robu vojne. Kot velika in močna sosednja država mora Kitajska načrtovati vse možnosti.«

Na sploh kaže, da so v Pekingu vedno bolj nervozni glede jedrske prihodnosti. Prejšnji teden je uradni časopis občine Jilin, ki leži najbližje mestom, kjer Severna Koreja testira svoje nuklearno orožje, objavil celostranski prispevek z nasveti, kako se odzvati na jedrsko nesrečo. Jodove tablete, maske in milo so koristne zaveznice v primeru takšne katastrofe, so se naučili bralci časnika Jilin Daily.