Namen pobude je zmanjšati obseg odpadne embalaže, predvsem plastične, in s tem prispevati k zmanjšanju onesnaženosti okolja s plastiko. Vlada lahko kavcije uvede na podlagi 116. člen zakona o varstvu okolja. V Sloveniji imamo trenutno kavcije za nekatere vrste steklene embalaže, ki so jih na prostovoljni osnovi sprejela gospodarska združenja. Čeprav ni zakonskih omejitev za uvedbo kavcij tudi za plastično in kovinsko embalažo, pa se trgovci in proizvajalci za to ne odločajo, ker se jim ne izplača, so zapisali.

»Državni zbor je z delnim sprejemom priporočil Levice za omejitev uporabe plastičnih vrečk in drugih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo sporočil javnosti, da obstaja konsenz o tem, da je treba količino odpadne plastike zmanjšati. Uvedba kavcij na plastenke je logičen korak naprej, ki ga moramo storiti, da bi se zmanjšal delež odpadne plastike in povečal obseg embalaže za večkratno uporabo,« je zapisala poslanka Levice Violeta Tomić.

Sistem kavcij za plastenke in pločevinke sta v EU uvedli Hrvaška (v višini 0,5 kune) in v Nemčija (v različnih višinah glede na možnost ponovne uporabe embalaže). Slednja je dosegla, da se je v roku osmih let prodajalcem vrnilo 96 odstotkov pločevink in 98,5 odstotka plastenk, za katere so v veljavi kavcije.

Kavcije so tudi spodbudile proizvajalce pijač k uporabi kakovostnejših plastenk za večkratno uporabo, za katere so predpisani zneski nižji. Skoraj polovica vse embalaže za pijačo v Nemčiji je danes narejena za večkratno uporabo in se ponovno uporabi do 50-krat, so dodali.