Po orkanskem vetru, ki je državo zajel v začetku tedna, in torkovih obsežnih poplavah, ko so številni prebivalci dan in noč preživeli v strahu pred vdorom vode v svoje domove, so bile po podatkih republiške agencije za okolje (Arso) danes na večini rek po državi vodne razmere že normalne, nevarnost razlivanja rek so na agenciji popoldne obdržali le za Ljubljanico, Vipavo in Krko. Podobne hidrološke razmere vremenoslovci pričakujejo tudi jutri, saj močnejših padavin vsaj jutri naj ne bi bilo, novo deževje bo Slovenijo spet zajelo v petek, dež bo v noči na soboto prešel v sneg.

Za številne prebivalce noč s torka na sredo ni bila mirna. Naraščajoča voda je namreč ponoči na nekaterih koncih države še pretila stanovalcem. Reka Krka je v torek zvečer ponekod prestopila bregove in nato ponoči poplavila cestni odsek med Kostanjevico na Krki in Zameškim ter je danes zjutraj še naraščala. Naraščala je tudi Unica, prav tako je regionalno cesto med Hrastnikom in Zidanim Mostom poplavila Sava. Vodotok srednjega dela Ljubljanice na Barju je tudi naraščal. Na Barju se je voda razlivala in območje spremenila v večje jezero, polnila so se kraška polja.

Več tisoč ljudi je bilo danes do poznega popoldneva še vedno brez elektrike. Z okvarami na omrežjih so se na terenu spopadale vse ekipe elektrodistribucijskih podjetij. Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport pouka zaradi izpada elektrike ali oteženih prometnih povezav ni bilo v šestih šolah, denimo na kočevski osnovni šoli Stara Cerkev, v dravograjski podružnični šoli Ojstrica, radeljski podružnični šoli Remšnik, prevaljski podružnični šoli Holmec in podružnični osnovni šoli Blaža Arniča v Solčavi.

Prav tako so bile zaradi poplavljenega cestišča, posledic plazov in podrtih dreves še vedno neprevozne številne ceste po državi. Zaradi podrtega drevja je bil še danes zvečer denimo popolnoma zaprt prehod Jezersko, zaradi podrtega drevja in plazu je bil zaprt prelaz Pavličevo sedlo, cestna zapora je bila tudi na odseku med Šmarjem in Dragonjo, medtem ko je prelaz Vršič ostal zaprt zaradi nevarnosti proženja snežnih plazov. Na Gorenjskem so danes nadaljevali odstranjevanje drevja in prekrivanje streh, uspelo jim je izvesti najnujnejša sanacijska dela na prizadetih območjih. Zagotovili so prevoznost pomembnejših cest, zasilno so pokrili glavnino odkritih streh in za večino prebivalcev zasilno zagotovili elektriko.

Kot je ocenil poveljnik republiške civilne zaščite Srečko Šestan, je ujma prizadela veliko občin, odpravo škode pa je danes še dodatno oteževalo slabo vreme, saj je ponekod dež prešel v sneg in oviral tudi promet. Po do zdaj zbranih podatkih je bilo v vremenski ujmi poplavljenih več kot 640 objektov in skoraj 700 cestišč. Zaradi odpravljanja posledic vetroloma in zaščite pred poplavami je bilo v minulih dneh na terenu več kot 2340 gasilcev in 130 pripadnikov civilne zaščite. Razdelili so okoli 1240 protipoplavnih vreč.

Veter do 70 kilometrov na uro

Padavine po napovedih vremenoslovcev jutri težav naj ne bi povzročale, scenarij z začetka tedna pa bi se lahko v nekoliko milejši obliki ponovil. Jutri zjutraj in dopoldne bo namreč pihal močan veter, predvidoma na Štajerskem, v Prekmurju in tudi na Koroškem bodo sunki vetra dosegli hitrost okoli 70 kilometrov na uro, medtem ko se bodo jutri padavine spet okrepile. »Kljub napovedanemu deževju hudourniškega porasta rek ne pričakujemo več, a tla so že razmočena, vode je veliko, zato skrbi zaradi poplav še ni konec,« je napovedal meteorolog Branko Gregorčič.

Narasle vode bi lahko do konca tedna največ težav povzročale na Ljubljanskem barju ter na Krasu in Notranjskem. »V noči na soboto bo dež prešel v sneg. Če bo zapadlo deset centimetrov snega ali več, se bo obdržal, sicer bo najbrž skopnel. Prihodnji teden bo hladen in suh,« je sklenil Gregorčič.