Več kot četrt stoletja so potrebovali hrvaški kriminalisti in obveščevalci, da so razbili zid molka, ki je obdajal visoke letalske in obveščevalne častnike nekdanje JLA, in pridobili informacije, s katerimi so utemeljili kazenske ovadbe proti šestim jugoslovanskim oficirjem zaradi letalskega napada na poslopje Banskih dvorov v središču Zagreba 7. oktobra 1991. Tako so vsaj odgovorili na vprašanje, zakaj ravno sedaj podajajo ovadbe za načrtovanje in izvajanje letalskega napada na takratnega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, predsednika predsedstva Stjepana Mesića in vlade SFRJ Anteja Markovića. Šef hrvaške kriminalistične policije Ante Gudelj je še dejal, da so šele lani pridobili dokaze o identiteti vpletenih in da so kriminalistično preiskavo sklenili brez sodelovanja s srbskimi kolegi.

Ugibanje o tem, zakaj zdaj

Kljub tem pojasnilom na novinarski konferenci, ki so jo nekateri mediji ocenili kot bizarno, se na Hrvaškem sprašujejo, zakaj je policija ravno te dni prišla na dan z ovadbami za dogodek izpred 26 let. Mogoče je, da gre za odgovor na nedavne pravnomočne haaške sodbe proti šesterici Hrvatov iz BiH, v katerih omenjajo vpletenost hrvaške vojske v vojno v BiH. Z ovadbami proti častnikom JLA naj bi v Zagrebu pokazali, kdo je bil resnično agresor v vojnah, ki so spremljale razpad Jugoslavije. Morda pa gre tudi za odgovor na srbski zakon o univerzalni jurisdikciji, ki Hrvaško močno razburja, saj si je Beograd prilastil pravico, da lahko obtoži kogar koli zaradi suma vojnih zločinov na tleh nekdanje Jugoslavije.

V Zagrebu šesterico bremenijo poskusa umora državnega vrha in vojnega zločina proti civilnemu prebivalstvu. V napadu je bil ubit civilist, štirje so bili ranjeni, saj so rakete zadele tudi objekte pri Banskih dvorih. Gmotno škodo so ocenili na približno pet milijonov evrov. Razdejanje bi bilo še večje, če bi vse letalske bombe in rakete zadele cilj. Kljub močno razrušenem poslopju pa so Tuđman, Mesić in Marković preživeli napad letal super galeb G4, ki sta vzleteli z vojaškega letališča v Udbini. JLA je takrat zanikala vpletenost in celo obtožila Hrvaško, da je sama razstrelila Banske dvore.

Napad naj bi naročil generalmajor Bajić

Kazenske ovadbe letijo na pet državljanov Srbije ter državljana Hrvaške, ki je bil pilot v enem od dveh galebov, ki sta razstrelila Banske dvore. Ti so bili takrat Tuđmanova rezidenca, danes so sedež hrvaške vlade. Hrvaška policija je navedla inicialke in starost osumljencev. Iz tega je mogoče sklepati, da je napad naročil generalmajor JLA Ljubomir Bajić, ki je bil na tej dolžnosti tudi med osamosvojitveno vojno v Sloveniji. Sodišče v Rimu je Bajića leta 2013 v odsotnosti obsodilo na dolgoletno zaporno kazen zaradi odgovornosti pri napadu jugoslovanskega letala mig-21 na helikopter evropskih opazovalcev pri Zagrebu leta 1992, ko so umrli štirje italijanski in francoski častnik.

Ključno vlogo pri napadu v Zagrebu pa naj bi imel nekdanji pripadnik jugoslovanske protiobveščevalne službe Č. K. (66), ki je menda posredoval informacije o tem, kdaj natančno in v katerem prostoru Banskih dvorov bo potekalo srečanje takratnega hrvaškega in jugoslovanskega vojaškega vrha. Domnevno se je neposredno pred napadom tudi srečal z Mesićem in Markovićem.

Hrvaška policija je potrdila, da nihče od ovadenih ni dostopen hrvaškim oblastem. Verjamejo, da je večina osumljencev v Srbiji, medtem ko so za 59-letnega hrvaškega državljana dejali, da je civilni pilot v Južni Afriki. Zdaj pripravljajo mednarodno tiralico.