»Nocoj je Alabama izvolila senatorja, na katerega bo lahko ponosna,« je po tesni zmagi demokrata Douga Jonesa nad republikancem Royem Moorom tvitnila Hillary Clinton, ki je bila v bitki za Belo hišo v tej zvezni državi gladko poražena z 62-odstotno podporo Donaldu Trumpu. S svojo nedvoumno javno podporo Mooru je Trump kot predsednik zdaj v Alabami doživel ponižujoč poraz, čeprav so republikanci mesto v senatu izgubili za manj kot dve odstotni točki.

Republikanci izločili Strangea

Ko je v začetku letošnjega leta republikanski zvezni senator iz Alabame Jeff Sessions sprejel položaj pravosodnega ministra, je obveljalo, da ga bo do rednih volitev prihodnjega novembra nadomestil Luther Strange, ki ga je imenoval tedanji guverner Robert Bentley. Bentley je bil potem spomladi prisiljen odstopiti zaradi korupcijske afere, njegova naslednica, prva republikanska guvernerka Alabame Kay Ivey, pa je takoj po prevzemu položaja razpisala nadomestne senatne volitve za letošnji december. Pred septembrskimi strankarskimi volitvami se je Trump jasno postavil na stran nadomestnega senatorja Strangea, ki pa ga je Moore premagal v drugem krogu.

Moore, konservativni bivši sodnik z nazadnjaškimi stališči, ki so ga zaradi kršenja ustave dvakrat razrešili s tega položaja, je potem obveljal za zanesljivega favorita v dvoboju z Jonesom, saj je Alabama že četrt stoletja trdnjava republikancev. Jones si je na drugi strani širšo prepoznavnost v Alabami zgradil kot zvezni tožilec s pregonom kukluksklanovcev konec devetdesetih let, a se je leta 2001 preselil iz politike v zasebne vode. Še nekaj tednov pred volitvami je v javnomnenjskih raziskavah zaostajal za več kot deset odstotnih točk, popolna negotovost pa se je začela z objavo pritožb več žensk, da jih je Moore spolno nadlegoval in zlorabljal v mladosti.

Breme spolnih zlorab

Vse skupaj naj bi se dogajalo pred več desetletji, zdaj 70-letni Moore je vse obtožbe o zlorabah in nadlegovanju dosledno zanikal, ne pa tudi, da se je pri svojih tridesetih letih družil z najstnicami, a ne s tako mladimi, da bi s tem kršil zakone Alabame.

Zgodbe o obiskovanju bordelov in celo pedofiliji, saj ga je obtožila tudi ženska, ki je bila v času, ko naj bi jo spolno nadlegoval, stara le 14 let, so močno razdelile republikance. Mnogi med njimi so zahtevali, da naj Moore od kandidature odstopi. Volilna pravila namreč niso omogočala, da ga z glasovnic umaknejo brez njegovega soglasja. So pa se zato republikanci z njihovim vodjo v senatu Mitchem McConnellom na čelu zavzemali, naj volilci raje podprejo Lutherja Strangea tako, da vpišejo njegovo ime na prazno črto, kar je v ameriškem sistemu veljaven glas.

Trump bi moral poslušati Ivanko

Trump, ki je novemu alabamskemu senatorju Jonesu že čestital za »trdo priborjeno« zmago, je tudi priznal, da je pri odločitvi, da podpre Moora, bolj poslušal svojega nekdanjega političnega stratega Steva Bannona kot hčer Ivanko, ki je za Moora dejala, da »tiste, ki prežijo na otroke, čaka v peklu posebno mesto«. Da bi omilil grenkobo poraza, ki mu je že tako ne najbolj lojalno republikansko večino v senatu skrčil na zgolj dva glasova (51 predstavnikov od stotih), in nakazal, da znajo republikanci prihodnje leto na volitvah ostati v manjšini v obeh domovih kongresa, je Trump spomnil, da je pravzaprav podpiral Strangea, ki pa so ga izločili strankarski kolegi in ne volilci Alabame.