Britanski minister David Davis je dejal, da je dogovor, ki sta ga v petek sklenila predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in britanska premierka Theresa May, le izjava o ravnanju, nima pa zavezujočega značaja. To jezi Evropski parlament, ki glede tega v četrtek v Bruslju pričakuje pojasnila Mayeve.

Evropski poslanci naj bi o resoluciji o brexitu glasovali v sredo po dopoldanski razpravi o tej temi. »Pred napredovanjem v drugo fazo pogajanj je nujno, da Velika Britanija spoštuje svoje zaveze in da so te zapisane v dogovoru o brexitu,« je danes v Strasbourgu poudaril vodja liberalcev Guy Verhofstadt. Po njegovem Davisove izjave spodkopavajo zaupanje, ki je nujno v tovrstnih pogajanjih.

Vodja skupine Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je izrazil pričakovanje, da bo Mayeva v četrtek dala jasno vedeti, da je dogovor za britansko vlado pravno zavezujoč. Dodal je, da brez znatnega napredka v pogajanjih ne bodo govorili o prehodnem obdobju po brexitu, ki si ga želijo v Londonu.

Juncker in Mayeva sta v petek dosegla preboj v pogajanjih o treh prednostnih ločitvenih vprašanjih - pravicah državljanov, vprašanju meje na irskem otoku in finančni poravnavi. Evropska komisija je ocenila, da je bil dosežen zadosten napredek za prehod v pogajanja o prihodnjih odnosih, a dokončno bodo prihodnji petek odločili voditelji 27 članic EU. Med drugim sta strani dosegli dogovor o nekaj konkretnih jamstvih za državljane na obeh straneh Rokavskega preliva, na primer vsi državljani, ki so v določeno državo prišli pred izstopom Združenega kraljestva, bodo lahko tam še naprej bivali, delali in študirali kot pred tem.

Glede irskega otoka sta se EU in Združeno kraljestvo odločena izogniti neprepustni meji po brexitu. V povezavi s finančno poravnavo so se dogovorili o metodologiji, ki temelji na treh načelih. Iz Londona so sporočili, da naj bi v okviru ločitvenega dogovora Velika Britanija plačala od 40 do 45 milijard evrov.