Danes naj bi se na koprskem okrožnem sodišču pred sodnico Barbaro Franca o svoji krivdi izjasnil Marko Abram, ki je obtožen, da je letos spomladi v domači hiši umoril 31-letnega brata in svojo 80-letno babico, njuni glavi pa nato sežgal v peči centralne peči. A ga je vsaj danes pred tem obvaroval njegov zagovornik Gorazd Gabrič, prepričan, da se njegova stranka trenutno ni zmožna izreči o krivdi. »Glede same storitve kaznivega dejanja je obdolženi določena dejstva že priznal. Menim pa, da se ni sposoben izreči o subjektivnem delu očitanega kaznivega dejanja, torej o tem, kakšen je bil njegov odnos do kaznivega dejanja po tem, ko ga je že storil, in ali je razumel, kaj je v tistem trenutku želel in kaj je dejansko naredil,« je pojasnil Gabrič.

Gre za mejni primer

Gabrič je tako še pred izrekom o krivdi in branju obtožnice sodišču predlagal, naj obdolženega 30 dni spremljajo izvedenci psihiatrije in tudi klinične psihologije. »Šele takšna testiranja bodo na koncu lahko dala realno sliko v tako mejnem primeru,« je pojasnil Gabrič in tako nakazal, da je njegova stranka v slabem zdravstvenem stanju. Po neuradnih podatkih naj bi namreč Abram v večurni izpovedi po samem prijetju povedal, da so ga k dejanju vodili notranji glasovi, preiskovalcem pa naj bi dolge ure govoril o bibličnih prizorih. Njegov odvetnik o tem danes ni želel govoriti. Kot pravi, bo več lahko povedal, ko bo javno predstavljena obtožnica.

Izvedensko mnenje o Abramovi prištevnosti je pred časom že izdelal zdravnik psihiater, dr. Mladen Vrabič, v njem in kasnejših dopolnitvah pa ugotovil, da je osumljeni dejanje storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti in da je sposoben spremljati sojenje. Gabrič se z omenjenim ne strinja in meni, da je mnenje pomanjkljivo. Tudi zato je danes Vrabič za zaprtimi vrati dve uri pojasnjeval in utemeljeval svoje mnenje. Sodnica je narok za javnost zaprla zaradi želje izvedenca, češ da zaradi varovanja obdolženčeve zasebnosti in zdravstvenih podatkov ne bi mogel odgovarjati na njena vprašanja. Po dveh urah je sodnica sporočila, da predobravnavni narok prekinja za en mesec, v tem času pa je izvedencu naročila, naj mnenje dopolni. Predvsem s podatki oddelka forenzične psihiatrije v Mariboru o tem, kakšna zdravila obtoženi jemlje in kakšna je njegova diagnoza. Abram je tam že več kot pol leta, iz sodničinih besed pa je bilo mogoče razbrati, da sodni izvedenec pri obtoženem ne ugotavlja znakov nobene izmed konkretnih duševnih bolezni. »Izvedenec naj na podlagi pridobljeni podatkov poda mnenje, ali je zdravljenje za obtoženca sploh potrebno. Vedeti moram, ali imam pred seboj osebo, ki je bolna in potrebuje bolnišnično zdravljenje, osebo, za katero je ugodneje, da je na zdravljenju, ali osebo, ki sploh ni bolna,« je utemeljila sodnica. Narok se bo nadaljeval januarja prihodnje leto.

Policistom: »Tu je zdaj vse mirno«

Marko Abram se je policistom predal dan po grozovitem dvojnem umoru. Na številki 113 je zaprosil za prihod policijske patrulje, operaterju v operativno-komunikacijskem centru pa je od njega uspelo izvedeti, da sta v hiši trupli njegove babice in brata, drugih pojasnil pa mu ni več želel dati, le pristavil je, da lahko pridejo mirno, saj da se nič več posebnega ne dogaja. Ko je eden od policistov stekel v hišo, da bi preveril, ali lahko žrtvama še kako pomaga, je lahko zgolj ostrmel nad prizorom. V spalnicah v zgornjih nadstropjih hiše je naletel na dve obglavljeni trupli. »Obe trupli je storilec dekaputiral oziroma obglavil, glavi žrtev pa sežgal v peči centralne peči,« je dan kasneje vso tragiko dogajanja v kraški družinski hiši pojasnil prvi koprski kriminalist Dean Jurič. Policija domnevnemu morilcu očita dve kaznivi dejanji umora na grozovit način. Zgolj za eno takšno dejanje bi mu grozilo najmanj 15 let zapora, če pa uspe njegovemu zagovorniku z dopolnjenim izvedenskim mnenjem dokazati, da ob storitvi ni bil prišteven, mu sodišče lahko izreče tudi ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja, ki pa lahko traja največ pet let.