Le z manjšimi poškodbami jo je odnesel 27-letni Akayed Ullah, priseljenec iz Bangladeša, ki je izvedel zdaj tudi od newyorških oblasti uradno potrjeni današnji teroristični napad na Manhattnu na odprti avtobusni postaji blizu terminala podzemne železnice pod Times Squarom. Postajo Port Authority dnevno prečka več kot 200.000 potnikov, z 223 peronov pa dnevno odpelje okoli 8000 avtobusov. Napad se je zgodil med jutranjo prometno gnečo v enem od povezovalnih tunelov med njo in podzemno železnico, ujele pa so ga tudi varnostne kamere, katerih posnetki so hitro zaokrožili v medijih. Na njih je bilo poleg dima videti moškega, ležečega na tleh, z raztrganim zgornjim delom oblačil in ožganim torzom. Eksplozija je povzročila paniko med množico, ki se je razbežala po stopniščih na prosto, k sreči pa ni sprožila stampeda, v katerem bi lahko bilo več žrtev. Tako so lažje poškodbe v eksploziji utrpeli še štirje ljudje, med njimi policist.

Ranljiv javni promet

Doma izdelana bomba iz cevi in drugega materiala, ki si jo je Ullah prilepil ob telo, ni imela večje eksplozivne moči, preiskovalci pa tudi menijo, da je verjetno ni nameraval sprožiti v tunelu, ampak na kakšnem bolj natrpanem mestu, kjer bi povzročila mnogo večji preplah s precej hujšimi posledicami, saj je v teh dneh območje okoli Times Squara še posebno živahno zaradi številnih turistov, ki že uživajo v predbožičnem vzdušju New Yorka. Na to je spomnil tudi župan Bill de Blasio, ki je napad označil za »načrtovano teroristično dejanje« ter dodal, da je za Newyorčane, katerih življenje se vrti okoli podzemne železnice, napad na njej še zlasti skrb vzbujajoč.

Avtobusno postajo so začasno zaprli, vlaki metroja se pod Times Squarom niso ustavljali, varnost na celotnem omrežju javnega prometa pa bo še bolj okrepljena. Tokratni bombni napad se je zgodil manj kot dva meseca zatem, ko je priseljenec iz Uzbekistana s sposojenim poltovornjakom zapeljal na kolesarko stezo na Manhattnu in v divji vožnji ubil osem ljudi, enajst pa jih ranil. Medtem ko je 29-letni Uzbek prišel v ZDA prek tako imenovane priseljeniške loterije, je Ullah pred sedmimi leti iz Bangladeša pripotoval s preferenčno vizo, namenjeno ljudem s sorodniki v ZDA, ki so ameriški državljani ali imajo v ZDA stalno prebivališče. Kako se je radikaliziral, bodo zdaj skušali izvedeti preiskovalci, guverner New Yorka Andrew Cuomo pa je za CNN dejal, da je podatke o tem, kako sestaviti bombo, iskal na svetovnem spletu. Za zdaj je obveljalo, da je deloval sam in da ga je navdahnila teroristična skupina Islamska država.