6 %

več odpadkov smo pridelali leta 2016 v primerjavi z letom prej, pri čemer je bilo lani za 6 odstotkov več tako komunalnih kot drugih vrst odpadkov.

120.000 ton

nevarnih odpadkov je nastalo lani, kar je skoraj 18 odstotkov manj kot predlani.

4,4 mio. ton

vseh odpadkov je bilo predelanih, 371.000 ton odstranjenih.

660.000 ton

komunalnih odpadkov je bilo zbranih ločeno, kar pomeni zmanjšanje deleža ločeno zbranih komunalnih odpadkov z 69 odstotkov leta 2015 na 67 odstotkov lani.

138.000 ton

vseh odpadkov, od tega 57 odstotkov komunalnih, je lani končalo na odlagališčih. To je polovica manj kot leta 2015, kar je posledica delovanja centrov za ravnanje s komunalnimi odpadki (t. i. CERO), v katerih so sortirali in pred odlaganjem obdelali tudi mešane komunalne odpadke.

Sebastijan Zupanc, direktor Zbornice komunalnega gospodarstva pri GZS: »Skrb vzbujajoč pa je podatek, da v Sloveniji nismo samozadostni pri termični izrabi odpadkov, ki ostajajo po mehanski obdelavi komunalnih odpadkov v centrih za obdelavo. Iz statističnih trendov gre razbrati, da gredo nižje količine odloženih odpadkov tudi na rovaš večjega izvoza v tujino, kjer naši odpadki največkrat pristanejo kot gorivo v tamkajšnjih objektih za termično obdelavo.«