Evropski priporni nalog je za peterico katalonskih politikov izdalo t. i. nacionalno sodišče, a primer je od njega prevzelo vrhovno sodišče, ki je danes sprejelo odločitev, da nalog prekliče, poroča katalonska tiskovna agencija Catalannews.

Priprli bi jih lahko ob prihodu v Španijo

Kot je pojasnil sodnik Pablo Llarena, je peterica politikov izrazila namero, da se pred volitvami 21. decembra vrnejo v Španijo. Glede na to, da španski priporni nalog ostaja v veljavi, bi jih lahko priprli ob prihodu v državo, navedbe sodnih virov povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Llarena je odločitev utemeljil tudi s prepričanjem, da bi evropski priporni nalog zapletel siceršnjo preiskavo dejanj nekdanjih katalonskih funkcionarjev in politikov, izmed katerih jih je večina v Španiji - nekateri so v priporu, drugi pa na prostosti po plačilu varščine.

Očitajo jim upor, vstajo in zlorabo javnih sredstev. Kot je dejal Llarena, bi lahko Belgija zavrnila nekatere izmed obtožb, na katerih temelji evropski nalog, kar bi lahko nato vplivalo na obtožbe proti Puigdemontu in še štirimi ministrom in jih morebiti celo okrnilo. To bi nato ustvarilo neenakost z obravnavo tistih ministrov, ki so v Španiji, je dejal.

Grozi jim 30 let zapora

Kot pojasnjuje BBC, je upor eno najresnejših kaznivih dejanj v Španiji, zanj pa je zagrožena 30-letna zaporna kazen.

Puigdemont in štirje člani njegove odstavljene vlade - Lluis Puig, Clara Ponsati, Meritxell Serret in Toni Comin - so sicer v ponedeljek v okviru odločanja o njihovi morebitni izročitvi Španiji nastopili na sodišču v Bruslju. Sodnik je odločitev napovedal za 14. december.

Vrhovno sodišče je v ponedeljek iz pripora v Madridu ob plačilu varščine izpustilo šest nekdanjih ministrov. Dva, vključno z nekdanjim podpredsednikom Oriolom Junquerasom, ostajata v priporu.

Prav danes se je v Kataloniji začela kampanja pred volitvami, ki bodo 21. decembra in na katerih bodo nastopili vsi razen enega od 13 odstavljenih nosilcev funkcij v Kataloniji.

Volitve v Kataloniji je sklicala osrednja španska vlada v Madridu, potem ko je zaradi razglasitve neodvisnosti v regionalnem parlamentu 27. oktobra v skladu s posebnimi ukrepi prevzela nadzor v tej avtonomni pokrajini.