Po podatkih Eurostata so prebivalci EU v prejšnjem letu za alkohol namenili kar 1,6 odstotkov gospodinjskega proračuna. To pomeni, da so skupno porabili skoraj 130 milijard evrov, kar je nekaj več kot 250 evrov na prebivalca. V poročilo niso vključeni podatki za alkohol, kupljen v restavracijah in hotelih. Slovenska gospodinjstva v povprečju za alkohol namenijo 1,7 odstotkov svojega proračuna, kar je malce nad evropskim povprečjem, a vseeno v spodnji polovici članic EU.

Za alkohol se je zapravilo več kot za socialno varnost in izobraževanje

Posamezno gospodinjstvo je alkoholne pijače v letu 2016 porabilo skoraj toliko kot za medicinske pripomočke, gospodinjske aparate in opremo. Nekaj več je povprečno gospodinjstvo porabilo za socialno varnost in izobraževanje, navaja Eurostat.

Največ za alkohol zapravijo v baltskih državah

Za alkohol so največ namenili v gospodinjstvih v Estoniji, Latviji in Litvi. Sledijo jim Češka, Poljska ter Madžarska in Finska. Najmanj pa so za alkohol v lanskem letu porabili v Španiji in Italiji, malo več pa v Avstriji, Nemčiji in na Portugalskem.

Med leti 2006 in 2016 se je najbolj povečala poraba alkohola na Cipru in Češkem, medtem ko se je v Litvi, Latviji, Bolgariji in na Finskem znatno zmanjšala, kot beležijo v Eurostatu.