Vhod v stavbo, kjer prebiva Sakašvili, je zjutraj blokiralo več deset oboroženih policistov. Sakašvili se je zatekel na streho stavbe, od koder je nagovoril spodaj zbrane podpornike. Med drugim naj bi celo grozil, da se bo ubil, poročanje lokalnih medijev povzema nemška tiskovna agencija dpa. Njegovi privrženci so nato poskušali preprečiti pot vozilu, s katerim so ga odpeljali.

Sakašvili, ki se je iz podpornika prozahodne vlade v Kijevu preobrazil v njenega nasprotnika, je septembra z množico podpornikov na silo vstopil s Poljske v Ukrajino. Porošenko mu je pred tem julija odvzel ukrajinsko državljanstvo, ki ga je prejel leta 2015.

Takrat je bil namreč imenovan za guvernerja ukrajinske Odese, a je leto in pol pozneje odstopil in pri tem Porošenka obtoževal korupcije. Po vrnitvi v Ukrajino je 17. oktobra zbral več tisoč protestnikov, ki so na ulicah Kijeva od vlade zahtevali okrepljeno delovanje proti korupciji.

Nad Sakašvilijem visi tudi zahteva za izročitev s strani Gruzije zaradi očitane zlorabe položaja. Potem ko je prejel ukrajinsko državljanstvo, so mu gruzijskega odvzeli, tako da je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP trenutno brez državljanstva.

Množica ga je rešila iz policijskega avtomobila

Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je množica nekdanjega predsednika rešila iz policijskega avtomobila. Privrženci 49-letnega politika so blokirali cesto v središču Kijeva, razbili šipo na policijskem avtomobilu, sneli vrata in ga izpustili ven. Sakašvili, obkrožen z množico, je nato ljudi pozval, naj se podajo pred parlament in zahtevajo odstavitev predsednika.

»Na milijone nas je, smo zelo močni. Gremo v parlament, kjer bomo zahtevali odstavitev,« je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Za razkošno življenje porabil na milijone davkoplačevalskih evrov

Sakašvili je ob sprejetju ukrajinskega že leta 2015 izgubil gruzijsko državljanstvo, v domovini pa čakajo na njegovo izročitev zaradi domnevnih kaznivih dejanj in obtožb o korupciji v letoma med 2004 in 2013, ko je državo vodil.

Leta 2013 so po zmagi stranke milijonarja Bidzine Ivanišvilija v javnost začele prihajati različne razvade Sakašvilija, ki so jih vzdrževali gruzijski davkoplačevalci. Osebni kuhar iz Španije je mesečno prejel več kot 11.000 evrov, shujševalni program v Avstriji je proračun oklestil za več kot 50.000 evrov, bil pa je tudi zelo radodaren z dragocenimi darili. V letih predsedovanja naj bi Sakašvili za razkošno življenje porabil na milijone evrov.