Sindikati javnega sektorja, zbrani v pogajalski skupini, ki jo vodi predsednik konfederacije Pergam Jakob Počivavšek, bodo stavko začeli enkrat sredi januarja prihodnje leto, je včeraj povedal Počivavšek. Točen datum še ni znan, tako kot še ni znano, ali se bo stavki pridružilo vseh 28 sindikatov, ki so v skupini.

Vlada porušila sistem, ko je popustila zdravnikom

Vsi sindikati, ki bodo stavkali, bodo imeli tri skupne zahteve. Prva je splošno zvišanje plač, tistim, ki so pod 26. plačnim razredom, za dva razreda, tistim, ki so nad 26. plačnim razredom, pa za tri ali štiri razrede. Druga zahteva je odprava vseh varčevalnih ukrepov iz leta 2012, vključno s tistim, ki je v javnem sektorju znižal plače za osem odstotkov, tretji pa je, da vlada delodajalcem v javnem sektorju zagotovi denar za izplačilo višjih plač. V primeru, da ne bi bilo dodatnega denarja, se namreč bojijo, da bi se morali šefi znajti drugače in bi višje stroške morda naprtili uporabnikom javnih storitev.

Počivavšek in drugi predstavniki sindikatov iz njegove pogajalske skupine pojasnjujejo, da želijo s stavko prepričati vlado v odpravo anomalij, ki so bile prepoznane že ob uveljaviti plačnega sistema leta 2008, ter anomalij, ki so nastale od dogovoru med vlado in sindikatom Fides, ki je prekinil zdravniško stavko konec lanskega leta. Vendar v resnici njihove zahteve izhajajo iz prepričanja, da je vladno popuščanje zdravnikom porušilo celoten plačni sistem, zato naj bi bilo za njegovo ohranitev treba zvišati plače prav vsem javnim uslužbencem.

»Partikularni interesi gredo na račun drugih«

Na včerajšnji novinarski konferenci sta bila Počivavšek ter namestnica vodje pogajalske skupine Ana Jakopič iz zveze svobodnih sindikatov zelo kritična tako do vlade kot do konfederacije sindikatov javnega sektorja in sindikata vzgoje in izobraževanja. Vladi Počivavšek očita, da s popuščanjem posameznim poklicnim skupinam ravna nerazumno, izrazito kratkovidno in škodljivo. Zahteve Počivavškove skupine sindikatov naj bi bile edina alternativa dokončnemu zrušenju plačnega sistema ter popolnemu kaosu na področju plač. »Vlada sledi interesom posameznih vplivnih skupin v javnem sektorju, ki jim plačni sistem ne ustreza, saj računajo, da bodo sami v ločenih pogajanjih z vlado dobili več, pa čeprav na račun drugih skupin javnih uslužbencev,« je dejal Počivavšek.

Njegova skupina je kritična tudi do sindikata vzgoje in izobraževanja (Sviz), ki je prejšnji teden napovedal, da se bo stavka za zvišanje plač na njegovem področju začela na valentinovo prihodnje leto. Očitajo mu, da podobno kot zdravniški sindikat Fides postavlja partikularne in netransparentne zahteve in to na škodo velikega dela javnih uslužbencev.

Štrukelj: Poskušajo nas diskreditirati

»To je poskus diskreditacije, ki nima nobene povezave z dejstvi,« odgovarja generalni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Dodal je, da očitke Počivavškove skupine razume kot vnaprejšnje pripisovanje odgovornosti za to, da bodo očitno ta teden propadla pogajanja o odpravi plačnih anomalij za tista delovna mesta nad 26. plačnim razredom.

Čeprav Počivavškova skupina odločno nasprotuje stavki, ki jo je napovedal Sviz, Štrukelj v obratno smer ne pošilja enako ostrega poziva. »Načelno podpiram vsak boj za višje plače, tako v javnem kot v zasebnem sektorju,« pravi, »vendar je pri njihovi stavki verjetno problematično to, da so njihove zahteve v nasprotju z dogovori, ki so jih tudi oni podpisali.«