Konec januarja prihodnje leto naj bi imela vlada izdelan akcijski načrt Slovenija – dežela startupov. Časa zanj nima veliko, je pa res, da je Startup skupnost Slovenije na številne ovire za poslovanje mladih podjetij, ki večinoma delujejo globalno, premierja opozorila že maja letos. O predlaganih ukrepih in primerih iz tujine bodo govorili jutri na posvetu Zasavje – regija startupov, ki bo v Katapultu v okviru vladnega obiska Zasavja. V podjetniškem pospeševalniku deluje že deset podjetij.

»To vidimo kot potrditev, da je Katapult priznan kot zgodba o uspešnem povezovanju med srednje velikimi in malimi podjetji. Nas je Katapult vsekakor presenetil, saj nismo pričakovali takšnega odziva podjetij v tako kratkem času. Katapult z obstoječih 1500 kvadratnih metrov širimo v bližnji prihodnosti na 2000 kvadratnih metrov, da bomo imeli dovolj prostora za še kakšno novo podjetniško idejo,« napoveduje dr. Jure Knez iz Dewesofta, zlate gazele 2012, ki je ustanovila Katapult. »Najpomembnejši pa se mi zdi premik miselnosti. V Zasavju smo dejansko pozabili stare navade, da se ne da narediti ničesar in da je vsak neuspeh poraz, o katerem je bolj vredno razpravljati kot o uspehih. Nekaterim podjetjem bo uspelo, nekaterim morda tudi ne, iz vsake zgodbe pa se bomo nekaj naučili in jo naslednjič naredili bolje. Če vzamemo neuspeh kot stopnico na poti k uspehu, smo naredili ogromno.«

V Zasavju se pogovarjajo o novih priložnostih in idejah, Knez pa je pohvalil sodelovanje z vsemi tremi občinami in ustanovami, ki se pogovarjajo med seboj in z gospodarstvom v želji po zagotavljanju kreativnega okolja. »Morda se sliši nepomembna malenkost, vendar je bil po dvajsetih letih v Trbovljah spet smučarski ples. Organizatorje je popolnoma presenetilo povpraševanje po vstopnicah, ples pa je bil izjemen. Ljudje so se veselili skupnega srečanja in jutrišnjega dne. V naših krajih vidim vse več vedrih obrazov.« jpš